3 Faz Nedir? Üç faz – Tek Faz

Genelde sanayi tip iş yerlerinde kullanılan 3 faz elektrik sistemleri 380 volt AC elektriklerdir. Elektrik santrallerinde 3 faz olarak üretilen elektrik, şebek vasıtasıyla konutlara dağıtılır. Genelde bina girişlerine kadar 3 faz elektrik ve bir nötr hattı gelir. Bina girişindeki 3 faz hat eşit yük dağılımı olması için daireler ve ofislere fazlar bölüştürülür.

Daire içine gelen bir fazın yanına nötr hattı da çekilir ve dairenin, ofisin, işyerinin elektriği verilir. 3 faz elektrikte fazlar arasında 380v AC gerilim olmasının yanında herbir faz ve nötr arasında ise 220v AC voltaj farkı vardır. Yani ev elektriğinde 220v AC kullanılma sebebi bir faz ve nötr arasındaki volt farkından dolayıdır.

Direk 3 faz kullanılan sistemler büyük motorlara, ısıtıcılara ve diğer endüstriyel ve sanayi tip iş yerleridir. 3 faz elektriğin kullanıldığı sistemlerde nötr hattı da bulunur fakat bu nötr hattı sadece 220v AC istenilen yerlerde kullanılması içindir.

Elektriğin voltajı arttıkça insan sağlığı için tehlikesi de artmaktadır bu yüzden ev elektriğine göre daha yüksek gerilime sahip 3 faz sistemlerde çalışırken gerekli koruma ekipmanları kullanılmalı ve dikkatli olunmalıdır. Gerekli yerlerde sigorta, kaçak akım rölesi ve parafudr gibi elektrik sistemini koruyucu cihazlar kullanmak çok önemlidir.

Elektrik mühendisi tarafından çizimi yapılmamış veya yetkili kişilerce çekilmemiş elektrik sistemlerini kullanmak tehlikelidir. Elektrik çarpması tehlikesine karşı duyarlı olunmalı ve gerekli tüm güvenlik önlemleri alınmalıdır.

Elektrikle çalışan kişiler yüksek gerilime dayanıklı elektrikçi iş ayakkabısı, kontrol kalemi, eldiven bulundurmalı ve yapılan işlerde asla tek başına çalışmamalıdır.

Üç faz ile çalışan elektrikli aletlerinizi uzaktan çalıştırmak ve durdurmak için akıllı ev cihazları kullanabilirsiniz. www.uslusmart.com sitemizde bulunan akıllı röle ve akıllı priz cihazları ile üç faz sistemleri cep telefonu ile çalıştırmak, zaman ayarlı olarak çalıştırmak ve konum bilgisine göre çalıştırmak mümkündür. Detaylı teknik bilgi için iletişim sayfasından bize danışabilirsiniz.

Paylaş: