9000 Btu Klima Kaç Watt? Kaç kw?

Klimaların tükettiği güçler sabit değildir. Klimalar kullanıldığı ortamın büyüklüğüne, klima kapasitesine ve ortamın sıcaklığına göre farklı güçler tüketir. Örneğin çok sıcak bir havada 9000btu klima ile geniş bir ortam soğutmaya çalışıyorsanız klimanın tüketeceği elektrik fazla olacaktır.

9000btu klima ortalama olarak 0.8kw yani 800 watt elektrik tüketmektedir. Bu tüketilen ortalama elektrik yukarda saydığımız şartlara göre değişebilir. Çok geniş ve sıcak bir odayı soğutmaya çalışıyorsanız ortalama tüketim 1.5kw yani 1500 watt a kadar çıkabilir. Aylık toplam elektrik maliyeti günde 7 saat kullanılan bir 9000btu klima için 85TL olacaktır.

9000 btu Klimanızın hem ne kadar güç tükettiğini ölçmek hemde cep telefonunuzdan çalıştırıp durdurmak için Uslu akıllı prizi inceleyebilirsiniz. Ayrıca 9000 BTU klimanızı uzaktan çalıştırmanın yanı sıra sıcaklığını artırıp azaltmak, fanları kısıp açmak veya kumanda ile yaptığınız tüm fonksiyonları cep telefonunuz üzerinden yapabilmek isterseniz IR klima kontrol cihazını inceleyebilirsiniz. Daha fazla teknik bilgi almak için canlı destek hattından veya iletişim sayfasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Klimalar yaz aylarında soğutma ve kış aylarında ısıtma için kullanılmaktadır. 9000 btu bir klima yazın en sıcak zamanlarında veya kışın en soğuk zamanlarında fazla elektrik tüketecektir. 9000 btu klimanızın güç tüketimini azaltmak için sürekli çalıştır durdur yapmak yerine mümkün olduğu kadar sabit ısıda çalıştırmanızı tavsiye ederiz. Elektrik tüketimi klimaların btu oranlarına göre değişse de en önemli etken kullanım şeklidir. Kullandığınız 9000 btu klima hangi marka olursa olsun bakımları düzgün yapılmayan, gaz miktarı azalmış, filtresi kirlenmiş bir klima verimli çalışmayacaktır.

9000 BTU olan Tüm Klima Markaları Aynı Elektriği mi Tüketir?

Tabiki klimanın markasına göre bazı özellikler değişmektedir. Tüm 9000 btu klima markaları aynı gücü tüketmez. Fakat 9000 btu klimalar markaları farklı olsa bile çok yakın oranlarda elektrik tüketeceklerdir. Güç tasarrufu için özel olarak üretilmiş klimalar az da olsa diğer klimalara göre daha az güç tüketir.

Son olarak temizliği yapılmayan klimaların ve sürekli olarak insanları doğru üfleme yaptırılan klimaların insan sağlığını tehlikeye atabileceğini unutmamak gerekir. 9000 btu klimanızı uzaktan çalıştırmak için akıllı ev cihazlarımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

12000 btu klima kaç watt tüketir?

18000 btu klima kaç watt tüketir?

diğer yazılarımız için linklere tıklayabilirsiniz.

Paylaş: