AC-DC Dönüştürücü Nedir?


AC-DC konvertör olarak da bilinen dönütürücüler en kısa tanımı ile AC gerilimi DC gerilime dönüştüren cihazlardır. DC Gerilim Nedir?

Alternatif akımlar genellikle sinüs dalgası şeklinde olan dalgalı gerilimlerdir ve belirli bir frekansları bulunur. Bunun yanı sıra çoğu elektronik cihaz düz gerilim olarak bilinen DC yani doğru akım ile çalışırlar ve bu yüzden AC gerilimleri DC gerilime dönüştürmek için AC-DC dönütürücü yani konvertör kullanmak gerekmektedir.

AC-DC dönüştürücülerde önce transformatör yardımıyla gerilim istenen gerilime düşürülür daha sonra ise dalgalı olan bu gerilimi genellikle diyotlar yardımıyla doğru gerilime dönüştürülür. Dönüştürülen bu gerilimin pürüzsüz olması için kondasatör ve dirençler yardımıyla filtre edilir ve DC çıkış elde edilir.

Türkiye’de evlerde kullandığımız elektrik 220 Volt AC gerilim olduğu için genelde 220V AC den 12V DC ye yada 5V DC ye dönütürme işlemi yapılır. Telefon şarj adaptörleri 220V AC elektriği 5V DC ye dönüştüren en iyi örnektir.

AC-DC konvertörler sadece ev elektriğinde değil arabaların şarj dinamosunda üretilen elektrik ile aküyü şarj etmek için de kullanılır.

Tüm AC-DC dönüştürücüler sabit bir DC gerilim üretseler de sağlayabilecekleri akım değeri kısıtlı olduğu için tüm dönüştürücülerin üzerinde nominal sağlayabileceği akım değeri yazılır.

Diğer yazılarımız için Nedir Nasıl yapılır sayfasını ziyaret edin.

Paylaş: