Algoritma Nedir? En Basit Anlatım

Öncelikli olarak günümüzde genelde programlama alanında kullandığımız algoritma sözcüğünün Türkistanlı alim Harezmi tarafından türetildiğini belirtelim. Algoritma nedir sorusunun en kısa açıklaması ise bir işi yaparken izlenecek yol diyebiliriz. Algoritmanın olmazsa olmaz unsurları değişkenler ve akış diyagramıdır. Konuyu örnek üzerinden anlatarak biraz daha detaylı inceleyelim.

Akıllı wifi prizin bağlı olduğu çamaşır makinasını çalıştırabilmesi için gerekli algoritmayı açıklayalım. İlk olarak prizin kullanıcı tarafından çalış yada dur komutu gelip gelmediğini kontrol etmesi gerekir biz buna koşul diyoruz. Priz çalış yada dur komutu aldıktan sonra gerçekleştireceği işe ise işlem diyoruz.

Priz herzaman gelecek emirlere karşı beklemededir ve veri girişi gerçekleştiğinde yani herhangi bir komut prize gönderildiğinde priz bunun hangi koşulu sağladığını kendi içindeki yazılım vasıtasıyla kontrol eder.

Priz: Bir emriniz var mı efendim? (VERİ GİRİŞİ)
Kullanıcı: Çamaşır makinasını çalıştır.
Priz: Bu adam bana çalış komutumu gönderdi yoksa dur komutu acaba yazılıma bakayım (KOŞUL) Hmm çalış demiş
Priz: Çamaşır makinesinin elektriğini açayımda güzelce yıkansın elbiseler (İŞLEM)
Priz: Çamaşır makinesini çalıştırdım efendim (BİTİR)
Kullanıcı: teşekkürler

Bu örnekte kullandığımız değişkenler çalış komutu ve dur komutu olmaktadır. İşlemciler ve sistemler farklı değişken tiplerine göre sürekli veri girişi olup olmadığını tarayarak hazırda beklemektedir. Bir öncekinden farklı bir değişken veri girişi olduğunda akış diyagramı en başa döner ve tekrar aşağıya doğru akar.

Kullanıcı: Vazgeçtim tekrar çamaşır makinesini durdur (VERİ GİRİŞİ)
Priz: Bu emir hangi koşulu sağlıyor acaba? hmmm durdurma şartını sağlıyor (KOŞUL)
Priz: Elektriğini keseyim makinenin (İŞLEM)
Priz: Çamaşır makinesi durduruldu efendim (BİTİR)
Kullanıcı: Saolasın

Umarız anlaşılır bir algoritma yazısı olmuştur. Konuyla ilgili veya ilgisiz herhangi bir sorunuz olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Nesnelerin interneti nedir?


 

Paylaş: