Araba Aküsü Ev Elektriğinde Kullanılır mı? – 12V DC vs 220V AC

Araba aküsünü ev elektriğine direk bağlayarak kullanmak mümkün değildir. Fakat basit bir dönüştürücü yardımıyla aküdeki voltajı ev elektriğine döndürmek mümkündür.

Araç aküleri genelde 12 volt DC elektrik çıkışı verirken evlerde ise 220 volt AC elektrik kullanılmaktadır. Görüldüğü gibi akünün hem voltajı hemde elektrik çıkışı ev elektriğine uygun değildir. DC voltaj nedir? yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Akü Nasıl Evde Kullanılır?

Aküyü ev elektriğinde verimli ve güvenli şekilde kullanmak için yapılması gereken şey inverter kullanmaktadır. Hangi güçte ve hangi çeşit inverter kullanmanız gerektiği hakkında yardıma ihtiyacınız varsa iletişim sayfasından ücretsiz danışabilirsiniz. Inverter seçerken dikkat etmeniz gerekenler: İlk olarak kaliteli ve güvenilir olmasıdır. Akünüzün voltajı ile uyumlu olmasıdır. Kullanacağınız sistemdeki watt (güç tüketimi) değerini karşılayacak güçte olmasıdır.

Araba aküsü ile komple bir evin elektriğini sağlamak için tek bir akü yetmemektedir. Akünün volt ve amper saat Ah değerlerini göz önünde bulundurmak ve evin güç ihtiyacını ortalama olarak hesaplamak gerekmektedir. Evin gücünü hesapladıktan sonra evin komple elektriği için ne kadar akü gerektiği ortaya çıkacaktır.

Güneş Panelleri ile Aküyü Doldurmak ve Eve Elektrik Sağlamak

Solar panel ve akü kullanarak eve elektrik sağlamak mümkündür. Yine aynı şekilde sisteme bir de inverter ekleyerek elektriğin evde kullanılabilir hale getirilmesi önemlidir. Ayrıca kullanılacak akünün kuru tip olması sistemin daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

AC-DC dönüştürücü nedir?

Paylaş: