Avometre Nedir? Multimetre

Avometre genelde elektrik işiyle uğraşan kişilerin kullandığı ölçü aletidir. Elektrikle çalışan bir cihaz, makine, tesisat üzerinde direnç, akım, voltaj, güç, kısa devre gibi değerleri ölçmeye yarar.

Avometre ölçü cihazı multimetre olarak da isimlendirilmektedir. Türkiyede elektrikle uğraşan personeller genelde direk ölçü aleti olarak isimlendirirler. İnşaat elektrikçileri, oto tamirciler, mühendisler, akademisyenler ve öğrencilere kadar çok farklı meslek alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Avometrenin ölçüm noktasına temas etmesi için kullanılan aletlere prob denilmektedir. Ölçü aletlerinde genelde iki adet prob bulunmaktadır. Bu problar multimetre üzerinde akım veya voltaj ölçümü yapılmasına göre farklı noktalara takılması gerekir. Aksi takdirde multimetrenin sigortası atabilir hatta multimetre yanabilir.

Avotmetrelerin ölçüm kalitesine, yaptığı işe, fonksiyonlarına  göre birçok çeşiti vardır. 10TL den başlayan fiyatlar 3000$ dolara kadar değişgenlik göstermektedir.

Özet olarak avometre yani multimetlere elektrik ölçü birimlerini ölçmek için kullanılır. Multimetre-avometre aynı zamanda hem ampermetre hem voltmetre hem kısa devre testi hem kondansatör testi hem diyot testi hem de sinyal testi yapabilen gelişmiş cihazlardır.

Ayrıntılar: Kırmızı prob genelde artı uç siyah uç eksi uç olarak kullanılır. Tru Rms yazan multimetreler daha hassas ölçüm yapan cihazlardır. Piyasada en meşhur ölçü aletleri Fluke markasınınkilerdir. Kısa devre testi yapmak için avometrenin kontrol düğmesi buzzer moduna alınmalıdır ve problar birbirine değdirilerek cihaz testi yapılabilir. Analog göstergeli ve dijital göstergeli olarak iki çeşit ölçü aleti vardır.

 

Paylaş: