Aydınlatma Ölçümü Nasıl Yapılır? Sınır Değerleri

Aydınlatma düzeyi, iş hayatımızı direkt olarak etkiler. Firmaların, çalışma koşullarına ve çalıştığı sektöre göre doğru aydınlatılması gerekir. Çalışmakta olan işletmelerin, aydınlık düzeyleri periyodik olarak kontrol edilmelidir.
Gün içinde yapılan ölçümlerde cihaz üzerine direkt güneş ışığı gelmemesine dikkat edilmelidir. Firmaların isteğine göre ölçümler gece de tekrarlanabilir. Aydınlatma ölçümü aydınlatılan zemin üzeri baz alınarak ölçülür. Ölçüm talebinde bulunan işletmenin önceden tespit edilmiş olan aydınlatma şiddeti ölçüm noktaları, ofislerde masalar üzerinde, imalat yapılan yerlerde ise imalat makinalarının üzerinde, boş mahallerde yerden 80 cm. ölçülür.  Aydınlatma ölçümleri lüxmetre ile yapılmaktadır ve lüxmetre kalibrasyonunun yetkili laboratuvar tarafından yapılmış olması gerekmektedir. Aydınlatma düzeyi ölçümü, uzman kişiler tarafından ve yetkili mühendisler tarafından yapılması gerekmektedir.

 

Aydınlatma şiddeti ölçümü, işletmelerin ışık şiddetlerinin uygunluğunun tespiti için yapılan bir testtir. Aydınlatma ölçümü zorunlu olup, minimum ve maksimum sınırlar arasında aydınlık şiddetinin standartlar çerçevesinde, olması iş güvenliği için istenmektedir. Tespit edilen değerler, olması gereken değerlerden az ise işletme uyarılır ve reflektörlerin temizlenmesi, ilave aydınlatma sistemleri, açık renk boyanması gibi önerilerde bulunulur.

 

Aydınlatma Ölçümünün Faydaları

Ofis ortamlarında ve bankacılık sektöründe personelin dikkat düzeyini doğrudan etkiler. Fabrikalarda üretimin verimliliğini doğrudan etkiler. İş güvenliği açısından son derece önemlidir.  Hastane personeli ile hasta arasında iletişimini ve çalışmaların titizlikle sürdürülmesinde önemli faktördür. Hastanelerde, hasta psikolojisi açısından son derece önemlidir.  Perakende sektöründe, rafta ki ürünün görüntü kalitesini ve buna paralel olarak müşteri mutluluğunu doğrudan etkiler. Müşterinin mağazada bulunma süresini değiştirir.

Paylaş: