Çiftlik için Güneş Paneli Sistemi – Nedir Nasıl Yapılır?

Genelde şehirden uzak yerlerde kurulan çiftliklerde enerji ihtiyacını güneş panelinden sağlamak uzun vadede karlı bir yatırımdır. Çiftliklerde güneş paneli koymak için yeterli alan olmaktadır. Ahır çatılarına boydan boya koyulacak solar paneller ile herhangi bir çiftliğin enerji ihtiyacının hepsini sağlamak mümkündür.

Çiftliklerde aydınlatma, ısıtma, süt sağım makineleri, iş makineleri ve tarım makineleri için elektriğe ihtiyaç duyulmaktadır. Bunların yanı sıra çiftlikte bulunan ev içinde elektrik tüketimleri göz önünde bulundurularak bir plan yapılmalı ve maliyet hesaplanmalıdır.

Çiftlik kurulumlarında ve güneş paneli sistem kurulumlarında devlet tarafından desteklenmektedir. 5 ile 7 yıl arasında yatırım maliyetini amorti eden güneş paneli sistemleri uzun vadede çiftlik sahiplerinin enerji masraflarını çok düşürecektir. Ongrid ve offgrid yani şebekeye bağlı ve şebekeden bağımsız güneş paneli sistemleri ilk yatırım maliyetini çok etkilemektedir. Offgrid sistemler geceleri elektrik üretilemediğinde enerji ihtiyacını gündüz akülere depoladığı elektrik ile sağlar. Akü depolama sistemler solar panel sistemlerinde en fazla maliyeti artıran etmendir.

Güneş paneli sistemi satın almak veya teknik sorularınızı sormak için haftanın 7 günü bize danışabilirsiniz. Canlı destek hattımızdan veya iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Etiketler: çiftlik, solar sistemler, ahır çatısı, ahıra güneş paneli, besi çiftliği, hayvan çiftliği, güneş paneli devlet desteği,

Paylaş: