Doğru Gerilim Nedir? (DC Akım Gerilim)

Elektrik akımının iki çeşiti vardır bunlar: Doğru akım ve alternatif akımdır. Doğru akım genelde küçük elektrikli cihazlara enerji vermekte kullanılır bu yüzden genelde küçük gerilimlerdir. Elektrik santrallerinin büyük çoğunluğunda AC elektrik üretildiği için cihazlarda DC gerilim kullanmak için dönüştürücüler veya adaptörler kullanılmaktadır. Elektrik santrallerinde DC gerilim yalnızca PV güneş paneli kullanılan santrallerde üretilmektedir fakat burda DC gerilim üretilmesine rağmen bunu şebekeye verebilmek için yine AC elektriğe dönüştürülür. Diğer DC gerilim veren sistemler piller ve akülerdir.

Örneğin ceptelefonlarını 5V DC gerilim kullanılır, laptopları şarj ederken ise 15-20V arası DC gerilim kullanılır. Cep telefonu, tablet dizüstü bilgisayarlar şarj edilmezken enerjisini pilden sağlarlar ve bu pilller zaten DC elektrik kaynağı olduğu için ek bir dönüştürücüye ihtiyaç duyulmaz. PLC, DCS sistemlerinde sinyalizasyon için genelde DC 24V kullanılır.

AC gerilimler genelde sinüs sinyali şeklindedir, bu sinyalleri DC sinyale dönüştürmek için diyotlar ve diğer elektronik ekipmanlar kullanmak gerekmektedir.

Aytıntılar: Dc gerilim aynı voltajlar için AC gerilimden daha tehlikelidir. Generatörü bulunan her elektrik üretim sistemi AC gerilim üretir. DC üreteçler labaratuar ve tamir atölyelerinde sıklıkla kullanılan cihazlardır. DC akımla çalışan bir sistem AC akımla çalışmaz. DC gerilimden AC gerilim üretmek için inverter kullanmak gerekmektedir.

Paylaş: