Elektrik Enerji Tüketimi Nasıl Azaltılır? – Watt

Enerji maliyetleri hem ev hemde iş yerleri için en büyük giderlerden biridir. Özellikle yoğun enerji kullanımına sahip iş yerleri için enerji tüketimini azaltmak çok önemli olabilmektedir.

Elektrik Enerji Tüketimini Azaltma

Elektrikli çalışan alet ve makinelerin enerji tüketimini azaltmanın en basit yolu gerekmedikçe kullanmamaktadır. Devlet binalarında lamba anahtarlarının üzerinde yazan gereksizse söndür uyarısında olduğu gibi gerekmedikçe elektrikle çalışan aletler kullanılmamalıdır. Bir çizelge çıkarıldığında elektrikle yapılması gereken işlerin aynı anda yapılması elektrik tüketimini azaltacaktır.

Motor, pompa, ıstıcı gibi cihazlar ilk çalıştırıldığında yüksek akım çekeceği için çok fazla durup-çalıştırma dan uzak durulmalıdır. Kullanılan voltaj sabit olduğu için akım ne kadar yüksek ise tüketilen güçte (watt) o kadar yüksek olacağı unutulmamalıdır.

Güç tüketimini gösteren uslu akıllı priz gibi cihazların elektrikle çalışan tüm aletlerin güç tüketimini watt olarak gösterebilir. Bunun yanı sıra voltaj ve akımı da görmek mümkün. İstenilen watt değerine ulaştığında sistemin kapanmasını da sağlayabilirsiniz.

Ev veya iş yerlerinde çalışır durumda unutulan cihazları otomatik kapatmak için akıllı priz kullanabilirsiniz. Uslu akıllı priz zaman ayarlama özelliği sayesinde istediğiniz saatte elektriği kesebilir veya açabilirsiniz. Bunu yanı sıra elektrik tüketimini anlık, günlük ve aylık olarak gösterebilen uslu akıllı priz ile hangi cihaz ne kadar elektrik tüketiyor görebilirsiniz. Bunların yanı sıra geri sayım sayacı ile prizin elektriği açıp kapatmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin uslu prize 2 saat sonra kapat komutunu verebilirsiniz. Konuma göre de açma kapama yapabilen uslu akıllı priz sayesinde evden ayrıldığınızda priz kapatma açma komutu vererek unuttuğunuz elektrikli cihazların siz evde yokken kapanmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin kettl çay makinenizi elektrikte fişe takılı unuttuysanız siz evden ayrıldığınızda kapanmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem elektrik tüketimini azaltmış olursunuz hemde yangın çıkma ihtimalini düşürmüş olursunuz. Uslu akıllı prizi incelemek için ana sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş: