Epilepsi Nöbetlerine Çözüm YAPAY ZEKA

Giyilebilir teknoloji, yapay zeka, mikroişlemciler gibi teknolojilerin gelişmesi gelecekte insanlar hayatını zorlaştıran birçok hastalığın ve engelin çözüme kavuşmasını sağlayacak gibi görünüyor. Melbourne’deki bilim insanları insan beynine benzer biçimde bir mikroişlemci tasarlayarak birçok eski hasta verilerinden alınan beyin sinyallerini analiz edip %69 doğruluk payıyla hastaların epilepsi nöbetini gerçekleşmeden önce tahmin edebileceklerini belirttiler.

Giyilebilir Teknoloji

Bu çalışma şimdilik sadece bilgisayarlarda yani sanal ortamda denense de gelecekte gerçek zamanlı, giyilebilir bir hasta uyarı sistemi üretilmesi planlanıyor. Cook, “Epilepsi nöbetini hastaya özel şekilde tahmin edebilen bir yöntem geliştirmek araştırmanın en karmaşık kısmını oluşturuyordu. Bunun nedeni, epilepsinin her hastada farklı şekilde kendini belli etmesi. Geliştirilen teknolojiyi hayata geçirmek için daha fazla araştırma yapmamız gerekiyor fakat bu zamana kadar elde edilen sonuçlara göre umut vaat ettiğini söyleyebiliriz.” diye belirtti.

Biyomedikal Mühendisliği Bölüm Başkanı David Grayden, “Hastaların kafatasındaki elektrotlardan alınan EEG veri bilgilerini kullanan yeni yöntem, hastanın bireysel ihtiyaçlarına göre şekillenme özelliğine sahip. Hastanın kafatasından veri toplayıp yapay zeka ve derin öğrenmeyle birleştirerek kendi kendini eğitebilen bir teknoloji geliştirmiş oluyoruz. Bu teknoloji kişiye özel gelişen nöbetlere işaret eden beyin sinyallerini öğrenebiliyor.” diye belirtti.

Bu gelişme, dünya genelindeki 65 milyon insanın hayat standartlarını iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Kimi zaman ehliyet almak veya yüzmek gibi basit etkinlikleri bile engelleyebilen bir hastalıktan bahsediyoruz. Epilepsi rahatsızlığı insanı elden ayaktan düşürebilecek nörolojik bir rahatsızlık.

Dünya genelinde her üç epilepsi hastasından biri, ilaç tedavisi veya başka yöntemlerle yeteri kadar kontrol edilemeyen ve önceden tahmin edilemeyen epilepsi nöbetleriyle yaşamak durumunda. Bu gelişme, epilepsi hastalığı olan kişilerin epilepsi nöbetini önceden tahmin etmesine imkan sağlayabilir.

 

Paylaş: