Faz Nötr Ters Bağlanırsa Ne Olur?

Elektriğin iletilebilmesi için iki nokta arasında voltaj farkı olması gerekmektedir. Evlerde kullanılan AC elektrikte bu voltaj farkı faz ve nötr ile sağlanır. Faz, nötr ve toprak terimlerinin ne olduğu öğrenmek için. Faz nötr toprak nedir? Yazımızı okuyabilirsiniz.

Faz ve nötr kabloları ters bağlandığında cihazda hiçbir arıza oluşmaz. Ama bazı özel cihazlarda faz ve nötr uçların farklı bağlanması gerekebilir. Bu tür cihazların kullanım klavuzunu okumak faydalı olacaktır. Evlerde kullandığımız çamaşır makinesi, buzdolabı, televizyon gibi cihazların faz ve nötr ters bağlanması hiç bir sıkıntı yaratmayacaktır. Çünkü AC elektrik zaten dalgalı bir formda olduğu için saniye 50 defa artı ve eksi yönde elektrik yön değiştirmektedir.

Bunun yanı sıra faz ve nötr bağlantıları priz içerisinde yapılırken faz ve nötrün kısa devre yapılması tehlike oluşturabilir. Elektrik bilgisi ve yetkinliği olmayan kişilerin buna dikkat etmesi gerekmektedir. Faz hatları, nötr hatları ve toprak hatları kablo renkleri farklıdır. Birbirine karıştırılmaması için bu renk düzenine diklat etmek önemlidir.

Evinizde kullandığınız tüm cihazları cep telefonu uygulaması ile siz evde yokken dahi kontrol edebilmek için akıllı ev cihazlarımızı inceleyebilirsiniz. Akıllı ev cihazları ile ilgili bilgi almak için haftanın her günü iletişim sayfasından veya online destek hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Faz ve nötr ters bağlanmasına örnek olarak prize taktığınız fişi ters çevirip takabilirsiniz. Cihaza giden faz ve nötr yer değiştirdiği halde cihazda bir arıza olmadığını göreceksiniz.

Faz ve nötr ters bağlanırken en çok dikkat edilmesi gereken şey kısa devre olmaması ve renklerin karıştırılmamasıdır.

nötür

Paylaş: