Faz – Nötr – Toprak Nedir?

Faz, nötr ve toprak sözcüklerini ev elektriğinde sıkça duymuşuzdur. Bu kelimeler AC yani alternatif akımla ilgili kelimelerdir. Doğru Gerilim Nedir? (DC Akım Gerilim)   AC-DC Dönüştürücü Nedir?

Faz asıl elektriğin olduğu kısımdır. Faz olan yerde belirli voltajda elektrik olduğu için elektriğe çarpılmamak için dikkatli olmak gerekir. Türkiye’de ev elektriğinde 220V AC gerilim kullanıldığı için Faz olan yere voltmetre ile ölçüldüğünde 220V görülür. Ayırca fazlarda alternatif akım vardır ve 50Hz frekanstır. Üç faz kullanılan yerlerde fazlar arası 380volttur. Faz genelde L harfi ile simgelenir.  

Nötr üç faz olan yerlerde tüm fazların birleştirilmesi ile elde edilir. Fazlar sinüs sinyallerdir ve üç faz birleştiği zaman birbirini sönümlediği için 0volt olur. Bazen nötr de herhangi bir arıza veya yanlış bağlamadan dolayı voltaj olabilir bu yüzden dikkatli olmak gerekir.

Toprak ise binanın zemininde bulunan toprağa bakır topraklama levhaları veya çubuklarının çakılarak özel bir tozla bina elektriğine verilen hattır. Toraklama kabloları sarı-yeşil renkte izolasyona sahiptir.

Kontrol Kalemi

Kontrol kalemi ile herhangi bir prize bakıldığında kontrol kalemi arkasındaki lamba yanıyorsa orası faz dır. Lamba yanmıyorsa nötr veya toprak olabilir. Nötr ve toprak ikiside 0volt olduğu için bazen birbirine karıştırılmaktadır. Nötr hattı yerine toprak hattı bağlanırsa kaçık akım rölesi atabilir ve ayrıca kullanılan cihazlarda elektrik çarpma riski olabilir bu yüzden dikkatli olmak gerekir. 

Faz nötür al götür 🙂 

Paylaş: