Geleceğin Teknolojileri Neler? 1. Bölüm

Meşhur “Geleceğe Dönüş filminde geleceğe giden çocuk ve

1- Yapay Zeka: Yapay zeka şimdiden hayatımızda bir çok alanda yerini aldı. Arama yaptığımız Google, yaani, yandex gibi arama motorları yapay zeka kullanıyor. Artık bilgisayar oyunları bile yapay zeka kullanmaya başladılar. Uzay araştırmalarında, nesnelerin internetinde, ulaşım sektöründe, eğitimde yapay zeka şuan bile yerini almış durumda. Gelecekte ise aklımıza gelen her alanda yapay zeka hayatımıza girecek ve bize kolaylık ve fayda sağlayacak. İlerde  yapay zekaya sahip akıllı eviniz bir çok şeyi yaşam şeklinize göre düzenlenecek. Siz daha iş yerinizden evinize gelmeden yapay zekaya sahip akıllı eviniz sizin yolda olduğunuzu bilecek o günkü ruh halinizden sinirli veya mutlu olduğunuzu tahmin edecek ve size uygun bir ev ortamı sunacak ona göre yemek yapacak ortamı ısıtacak. Yapay Zeka Nedir? Yazımızı okuyun

2- Nesnelerin İnterneti: İlk olarak Nesnelerin interneti nedir yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Nesnelerin interneti şimdiden USLU gibi markalar sayesinde hayatımızda yerini almaya başladı. Fakat ilerde elimizle dokunup gözümüzle görebildiğimiz tüm nesneler internete bağlanabilir olacak ve tüm nesnelerin hayatımızda rolü yapay zeka ve nesnelerin interneti sayesinde daha etkili olacak. Bir gün tüm cihazlarımız akıllı olduğunda yerimizden bile kalkmamıza gerek kalmadan çok güzel bir hayat sürebileceğiz. Çünkü akıllı evlerimizde akıllı çamaşır makinemiz, bulaşık makinemiz fırınımız ev temizlik robotumuz ve akıllı prizlerimizle hayat çok daha kolay olacak.

 

3- Giyilebilir Teknoloji: Giyilebilir teknolojide diğer saydığımız teknolojiler gibi şimdiden yerini almış olsa da hala gelişmekte olan bir teknoloji olduğunu söyleyebiliriz. Giyilebilir teknoloji esnek mikroçiplerin gelişmesi ve nano sensörlerin yaygınlaşması ile gerçek anlamda hayatımızda önemli bir yer edinecektir. Ayrıca giyilebilir teknoloji ile üzerimize giydiğimiz kıyafet ve aksesuarların enerjisini uzun süre sağlayabilecek esnek ve ince pil teknolojiside henüz gelişmiş değil. Gömleğinizin ilerde size kalp krizi geçirmek üzere olduğunuzu söyleyecek olması gerçekten çok enteresan olsa dahi ona hayat borcunuzu ödeyebilmek için onu en akıllı çamaşır makinelerinde yıkatmanızı öneriyoruz. Giyilebilir Teknoloji Nedir? yazımızı okuyun.

4- ROBOTLAR: Tabi ki gelecek denildiğinde çocukluğumuzda izlediğimiz filmlerin etkisinde kalarak robotlar aklımıza gelecektir. (I robot) Tabiki robotlar yıllardır hayatımızda ve bir çok işi başarabiliyorlar fakat tam anlamıyla tüm insanlığı etkileyecek bir robotik teknolojinin yaygınlaşması için daha zamanımız var. Şuan otomotiv fabrikalarında, ev süpürgesi olarak, insansız araçlar ve bir çok alanda robotlar yaygın olarak kullanılıyor. Mekatronik biliminin gelişmesiyle ucuzlayan robotlar endüstride hemen her üreticinin kullandığı ve işçilikten kar ettiği bir gerçek. Robot teknolojisi Nesnelerin interneti ve yapay zeka ile iç içedir. Bir gün iş yerinden yöneticimiz Mr. Robot bey tarafından azar yiyeceğimiz günler çok yakın..

Robot Nedir? isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 

 

Paylaş: