Grafen Nedir? Grafen Nasıl Yapılır?


Grafen, esnetilebilir, çok hafif, bükülebilir ve şeffaftır. Elektriği ve ısıyı iletebilen en iyi materyaldir ve çelikten 300 kat sağlamdır. Grafen, karbon atomlarının iki boyutlu bal peteği (altıgen) şeklinde dizilmesi ile oluşur. Grafeni keşfeden iki Rus bilim adamı Andre Geim ve Konstantin Novoselov’a bu keşifleri sebebiyle 2010 yılında Nobel Fizik Ödülü’nü layık görülmüştür. Grafen sahip olduğu çığır açan özellikler sebebiyle bir çok uygulama alanı bulmaktadır bunların başlıcaları sensörler, transparan elektrotlar, alan etkili transistörler, temiz enerji cihazları, nanokompozitler ve organik fotovoltaik cihazlar olarak sayılabilir

Grafen Nerelerde Kullanılacak?

  1. Bataryaların yerini alabilecek süperkapasitörler
  2. Elektriği En İyi İleten Malzeme (süper iletken)
  3. Tuzlu suyu, içilebilir suya dönüştürmek (Deniz suyu)
  4. süper hızlı bilgisayar ve transistör 
  5. Daha hızlı flash hafızalar
  6. Bataryaların ultra hızlı şarj edilmesi
  7. Küçük ve verimli biyoosensör cihazlar
  8. Su geçirmeyen kıyafetler

Grafen Nasıl Üretilir?

Grafen bir çok farklı üretim yöntemiyle elde edilebilmektedir. Grafen maddesi, kimyasal buhar çöktürme, sıvı faz pullandırma, SiC’in bozundurulması, mekanik pullandırma, ve grafen oksidin indirgenmesi gibi yöntemlerle üretilmektedir. Grafen oksidin indirgenmesi zorlu, zaman alıcı bir süreç olmakla beraber, yüksek çıktı miktarı ile ölçeklenmeye en kullanışlı üretim yöntemidir. Grafen oksidin indirgenmesi yöntemi haricindeki yöntemler verimsiz kalmaktadır.

Ülkemizde de grafen üretimine yönelik araştırmalar yapılmaktadır. Grafen bir çok uygulama alanına konu olmuş ve kullanım alanları genişlemekte olan bir nanomateryaldir. 2010 yılında verilen nobel ödülü ardından çalışmaların bu konu da yoğunlaşması, günümüzde grafenin ticari olarak bir çok ürüne dahil olmasına neden olmuştur.

.

Paylaş: