Güneş Paneli ile Akü Doldurmak için Gerekenler – Solar Panel

Solar paneller ile akü doldurmak hem nakit tasarrufu için hemde çevre kirliliğini önlemek için çok faydalı bir yöntemdir. Peki güneş paneli ile akü şarj etmek için gerekli olanlar nelerdir?

Öncelikli olarak güneş paneliyle akü şarjı için gerekli malzemeleri sayarsak: akü + güneş paneli + akü şarj cihazıdır. Peki neden solar panel akü şarj cihazı gerekli? Güneş panelinin ürettiği voltaj değeri aküyü şarj etmek için gereken voltaj değerinin üstünde veya altında olabilir. Bu durumda hem akü şarj olmayabilir akü şarj olsa dahi akü zarar görebilir.

Solar panel akü şarj cihazı nasıl çalışıyor? Şarj cihazı solar panelin ürettiği elektriği kendi içindeki elektronik devreler ile sürekli kontrol altında tutarak aküyü şarj etmek için gereken akım ve voltaj değerini ayarlar. Bu sayede hem akü verimli şekilde şarj olur hem de akü zarar görmemiş olur.

Akü şarj etmek için gereken güneş paneli kaç watt olmalı? Öncelikle bu soru için canlı destek hattından veya iletişim sayfasından bize ücretsiz danışabilirsiniz. Bu soru ucu açık bir soru çünkü gereken güneş paneli akünün türüne ve kapasitesine göre değişir. 10 wattlık bir güneş paneli ile de akü şarj edebilirsiniz 200 watt güneş ile de şarj edebilirsiniz. Örneğin akünüz büyük bir kapasiteye sahip bir akü ve siz düşük güçte bir solar panel kullandınız. Bu durumda güneş panelinin aküyü şarj etmedi için gereken süre çok uzun olacaktır ve siz diğer taraftan aküyü kullanarak elektrikli bir cihaz çalıştırıyorsanız solar panel üretilen ve tüketilen elektriği karşılayamaz duruma gelecektir.

Akü şarjı için hangi solar akü şarj cihazı seçilmelidir? Akü şarj cihazı seçerken en önemli faktör güçtür. Akünüzün ve güneş panelinin gücüne uygun bir akğ şarj cihazı seçmek ilk şarttır. Bunun yanında akünüz 12volt veya 24volt olabilir. Bu yüzden ikinci faktör voltaj değeridir. Diğer seçim kriterleri ise lcd ekranlı olması, usb çıkışı olması veya mppt gibi yüksek verimli şarja sahip olması gibi seçenekledir.

Hazır kurulu sistem var mı? Evet var. Üst menüde solar panel ürünlerimiz kategorisinde bulabileceğiniz solar kutu ürünlerimiz hazır sistemlerdir (tak çalıştır). Bu sistem içerisinde akü, panel, şarj cihazı, led ampül, inverter (opsiyon) bulunmaktadır. Bu sistem kurulu geldiği için sizi teknik işlemler ile uğraştırmaz. Hızlıca güneş paneli ile elektrik üretip aküyü şarj edebilir ve dc veya ac elektrikli cihazlarınızı çalıştırabilirsiniz.

Güneş paneli ile akü şarj etmek zor mu? Aküyü şarj etmek için gereken sistemi kurmak çok kolaydır. Burdaki en büyük zorluk hangi tip akü, panel ve şarj cihazı seçmeniz gerektiğidir. Bunları tespit ettikten sonra hazır soketli bağlantıları kullanarak ve az biraz elektrik bilgisi ile sistemi kurabilirsiniz. Burada en çok dikkat edilmesi gerekenler: artı eksi kutupların ters bağlanmaması, kablolarda kısa devre, zedelenme yırtılma olmaması, giriş çıkışların doğru bağlanması ve cihazların kurulduğu yerde kırılma durumunun olmamasıdr.

Bu ürünü https://www.solarkutu.com/ sitesinden satın alabilirsiniz.
Bilgi için 05425014504 nolu numaradan bilgi alabilirsiniz.
mppt şarj kontrol
dc dc akü şarj cihazı

Paylaş: