Güneş Paneli ile Araba Aküsü Şarj Edilir mi? Solar Panel

Bilgi için https://www.solarkutu.com/ sitesinden satın alabilirsiniz.
Bilgi için 05425014504 nolu numaradan bilgi alabilirsiniz.
mppt şarj kontrol
dc dc akü şarj cihazı

Çok kısa ve net cevap arayanlar için evet solar panel ile araç aküsü şarj etmek yani akü beslemek mümkün. Daha detaylı teknik cevap isteyenler yazıyı okumaya devam edebilirler.

Öncelikli olarak şunu bilmek gerekir: güneş panelini direk aküye bağlamak hiç bir zaman mantıklı bir çözüm değildir. Güneş panelinin ürettiği elektriğin voltajını ve akımını ayarlayan solar panel akü şarj kontrolörü kullanmak en sağlıklı çözümdür.

Solar Panel Akü Şarj Kontrol Cihazı Ne İşe Yarar

Güneş paneli ile üretilen elektriği aküyü verimli şarj etmede kullanılır. Güneş paneli tarafından üretilen güç yani watt ve voltaj güneşin az olduğu veya yoğun olduğu zamanlarda değişiklik gösterir. Bu değişiklikler şarj kontrol cihazı tarafından algılanarak aküye gerek şarj voltaj ve akımı her zaman doğru iletilir. Akü Şarj kontrol cihazları aynı zamanda akü dolduğu zaman elektriği keserek aküyüde korumaya alır. Aksi taktirde akü ısınır ve yangın veya patlamaya sebep olabilir. Bunun yanında aşağıdaki listede veya bu linkde -> Solar Panel Akü Şarj Kontrol Cihazları göreceğiniz şarj cihazlarında bulunan usb çıkış sayesinde cep telefonu ve tableteri kolayca şarj etmek mümkündür.

Araç aküleri sıklıkla kullandığınız elektrik cihazlar için uyumlu değildir. Çünkü araç aküleri sık sık doldur boşalt yapıldığı zaman verimi düşmekte ve en sonunda kullanılmaz hale gelmektedir. Solar paneller ile uyumlu kuru tip aküler ise araç akülerine göre çok daha fazla doldur boşalt döngüsüne dayanıklıdır. Start-stop özelliği olan arabalarda da kullanılan kuru tip jel aküler bakım gerektirmez. Güç olarak eski tip akülerden farkı olmayan kuru tip aküler normal akülere göre daha maliyetlidir. Bu maliyet solar panel sistemlerinde uzun vadede kendini amorti etmektedir.

Paylaş: