Güneş Paneli Nedir?

Güneş paneli güneşten aldığı ışığı içindeki hücreler yardımıyla elektriğe çeviren sistemlerdir. Gün ışığı olduğu süre boyunca üzerine düşen ışığın belirli bir kısmını elektriğe dönüştürür.

Daha teknik bilgi verecek olursak; güneş panelleri yapısındaki yarı iletken (silisyum ve metaloksit malzeme) ışıkla beraber elektronların bant değiştirmesine neden olur. Bant değiştiren elektronlar elektrik akımına neden olacağı için bu akımı kullanarak elektrik enerjisi elde etmiş oluruz.

Güneş panelleri sadece gündüzleri elektrik ürettikleri için gündüz üretilen elektriği gece kullanabilmek için akü veya bataryalarda bu enerjiyi saklamak gerekmektedir. Güneş panelleri Doğru Gerilim DC üretirler. Ve genelde bu DC gerilim 12 volt veya 24 volt şeklinde düşük bir gerilimdir. Ev elektriğinde kullandığımız elekrik hem AC alternatif akım hemde 220 volt olduğu için güneş panellerinden çıkan elektriği doğrudan evlerimizde kullanamayız. Güneş panellerini ev elektriğinde kullanmak için öncelikle aküyü şarj edecek bir akü şarj cihazına sonrasında ise DC gerilimi AC gerilime dönüştürecek bir İNVERTÖR e ihtiyaç vardır.

Güneş Panelleri ile Ev Elektriği

Sonuç olarak güneş panellerini evlerimizde kullandığımız buz dolabı, televizyon, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, bilgisayar ve cep telefonu şarjında kullanmak istiyorsak ihtiyacımız olan malzemeler:

Bu malzemeleri gerekli bağlantı ve kurulumları tamamladıktan sonra evinizin elektriğini güneş panelleri ile sağlayabilirsiniz. Güneş panelleri kurulum maliyetleri ilk başta yüksek olsa da uzun vadede maliyetini çıkaracaktır. Kurulduğu yerin güneşlenme süresi ve kullanılan malzemelerin maliyetine göre güneş paneli kurulum maliyetini 4 ile 10 yıl arasında amorti etmektedir.

Güneş paneli, güneş paneli akü ve şarj cihazı, invertör kurulumu çok basit bir işlem değildir bu yüzden tüm sistemin tek bir paket içinde kullanıldığı solar kutu sistemleri kullanmanız daha kolay olacaktır

etiketler: güneş paneli nedir, güneş paneli ne demek, güneş paneli nedir kısaca, güneş paneli ne işe yarar, güneş paneli anlamı nedir, kısa bilgi, güneş paneli verimliliği

Bu ürünü https://www.solarkutu.com/ sitesinden satın alabilirsiniz.
Bilgi için 05425014504 nolu numaradan bilgi alabilirsiniz.
mppt şarj kontrol
dc dc akü şarj cihazı

Paylaş: