HMI Nedir? İnsan Makine Arayüzü

Endüstriyel otomasyon sistemleri teknolojik gelişmelerle beraber yeni teknolojilere uyum sağlamak için yeni içerikler üretmeye çalışmaktadırlar HMI otomasyon sistemleri de imalat aşamalarının vaz geçilmez unsurları haline gelmiştir. HMI İngilizce açılımı “Human-Machine Interface” olarak bilinmektedir. HMI ın Türkçe açılımı ise, “İnsanMakine Arayüzü” anlamına gelmektedir.

Hem makine otomasyonu hem de proses otomasyonu uygulamalarında, makinenin ya da prosesin işleyişini izlemek, uyarı ve alarm mesajlarını görebilmek için PLC’den sonra en çok kullanılan cihazlardan biri de HMI cihazlarıdır. HMI cihazlar makinenin ya da prosesin anlık izlenmesi ve PLC programına bilgi girişi yapmak için kullanılmaktadır.

PLC, DCS, RTU, MTU, SCADA, HMI, Endüstriyel PC ve diğer otomasyon projelerinizin gerçekleştirilmesi, bakımı ve arıza çözümü için Uslu Smart Otomasyon firmamızdan mühendislik hizmeti alabilirsiniz. Detaylı bilgi için lütfen iletişim sayfasından bize ulaşınız.

Evinizdeki sıcaklığı kontrol etmek ve kontrol etmek için klima sisteminizle nasıl etkileşim kuracağınıza benzer şekilde, fabrika katındaki bir operatör, endüstriyel bir su deposunun sıcaklığını kontrol etmek ve kontrol etmek veya belirli bir pompanın olup olmadığını görmek için bir HMI kullanabilir.

Operatör arayüzünü hızlı bir şekilde kopyalamak ve geri yüklemek için bir SD kart kullanır.

E-posta ve mesajlaşma bildirim özelliklerini içerir.

512 MB RAM ve 512 MB kalıcı bellek içerir (yaklaşık 80 MB boş kullanıcı belleği).

Windows CE 6.0 standart özelliklerini ve Renkli İnce Tabakalı Transistör (Thin-FilmTransistor -TFT) Sıvı Kristal Ekran (Liquid-Crystal Display -LCD), 18 bit renkli grafikleri kullanır.

Sanal Ağ Sistemi (Virtual Network Computing-VNC) bağlantısıyla uygulamaları uzak bir konumdan izler. Yani bir ağ servis sağlayıcısına bağlı olarak çalışan HMI, başka bir servis sağlayıcısı ağ üzerindeki bağlı bilgisayarlardan erişerek bu uygulamaların kullanabilmesini ve yönetilebilmesini sağlamaktadır. Bu sayede istemci bilgisayara uzak masaüstü bağlantısı yapılmış olur.

Aşağıdaki konfigürasyonlar genellikle entegre mimari sınıfında kullanılır:

• Yıldız konfigürasyonu

• Doğrusal konfigürasyon

• Cihaz Düzeyinde Ağ yapılandırması

Paylaş: