Kaçak Akım Rölesi Nedir? Nasıl Çalışır?

Kaçak akım rölesi adından da anlaşılacağı gibi kaçak akımları tespit edip sistemin korunmasını sağlar. Görev olarak sigortalara benzese de çalışma mantığı farklıdır. Ev, iş yeri ve ofislerde kullanılan Kaçak akım rölesi konuta giren ve çıkan akım miktarını karşılaştırarak ikisi arasında belirli bir akım farkı olduğunda sistemi kapatır ve elektrik geçişini keser.

Eskiden evlerimizde sadece koruma amaçlı elektrik sigortaları kullanırken artık kaçak akım rölesi de kullanarak elektriği daha güvenli kullanmamızı sağlıyoruz.

Kaçak Akım Rölesi Nasıl Çalışır?

Kaçak akım rölesi içerisinde bulunan yapı sayesinde giren ve çıkan elektrik yani şebekeden gelen ve konutta elektrkli cihazlar tarafından üretilen ve geri dönen elektrik karşılaştırılır ve bu fark 20 miliamper gibi küçük bir değeri aştığı zaman sisteme verilen elektrik kesilir. Üç faz sistemlerde de kaçak akım rölesi kullanılabilmektedir. Üç faz sistemlerde kaçak akım rölesine tüm üç faz ve en son uca ise nött hattı bağlanarak aynı şekilde çıkış alınmaktadır.

Genelde konuta giren tek faz sistemde kullanılan kaçık akım rölesine hem faz hemde nötr hattı bağlanır ve aynı şekilde çıkış alınarak sisteme elektrik verilir. Kaçak akım röleleri üzerinde genelde test düğmesi bulunur ve bu düğme yardımıyla kaçık akım rölesinin bozuk olup olmadığı anlaşılabilir.

Not: CE, TSE gibi gerekli atandartları sağlamayan kaçak akım rölesi kullanmak maddi zarara yol açabilir. Kaçak akım rölesini sistemden iptal etmek veya tecrübesiz kişiler tarafından değiştirilemesi insan sağlığına zarar verebilecek durumlara yol açabilir.

Daha fazla teknik bilgi için diğer yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Paylaş: