Klemens Nedir?

Elektrik kablolarının ek yapılması veya birden çok hatta dağıtılması gereken yerlerde klemens kullanılır. Genellikle 220 volt ve aşağısında kullanılan klemensler panolar içinde düzen sağlanmasına yardımcı olur.

Geçmeli klemens, bıçak sigortalı klemens, yaylı klemens gibi tabir edilen bir çok çeşitleri vardır. Klemenslerin bir ucundan bağlanan kablo klemens içerisindeki iletken metal sayesinde diğer uca taşınmış olur. Böylece çıkış tarafına bağlanan kablo giriş tarafındaki kabloyla aynı hat üzerinde olur. Yani siz giriş taraftan verdiğiniz elektrik akımı klemesin çıkış tarafına aktarılır.

Klemensler genelde vidalı yapıdadır ve kabloyu klemense bağlamak için genelde klemens tornavidası kullanılır. Klemense kabloyu bağlamak için kablonun ucu klemense göre soyulmalı ve bakır kısmı ortaya çıkarılmalıdır. Ayrıca daha sağlam bir bağlantı yapmak için kablonun soyulmuş bakıe ucuna pabuç diye tabir edilen yüzüklü yapılar sıkılabilir. Pabuçlar hem kablonun klemensden çıkmasına engel olur hemde ucu soyulmuş kablonun bakırının dağılmasını engeller.

Her türlü elektrikli cihazı cep telefonu uygulması ile uzaktan çalıştırıp durdurmak için akıllı röle veya akıllı priz kullanabilirsiniz. www.uslusmart.com websitemizden akıllı ev cihazlarımızı inceleyebilirsiniz.

Paylaş: