Klima Elektrik Tüketimi Para Tasarruf Yöntemleri 💰

Özellikle yaz aylarında elektrik faturasının çoğunu klimanın tükettiği güç oluşturmaktadır. Klimaların elektrik faturasına 500 – 1000TL arasında bir etkisi olmaktadır. Kaç Btu klima kaç watt ve kaç tl elektrik tükettiğini öğrenmek için sitemizde arama yapabilirsiniz.

Klima Elektriği için Tassaruf Yöntemleri

1 – İlk yöntem ve en basit yöntem gerekmedikçe klimayı çalıştırmamaktadır. Bu yöntem çok mantıksız gibi görünse bile araştırmalara göre insanların belirli bir kısma evden ayrılırken klimalarını düşük güce ayarlamaya veya tamamen kapatmaya erinmektedirler. Özellikle uzun süreli evden ayrıldığınız zaman klimayı tamamen kapatmak size çok fazla tasarruf sağlayacaktır.

2- Klima derecesini uygun sıcaklığa ayarlamak. Klima kullanıcıları örneğin yaz günlerinde sıcaklandığında klimayı birden bire en düşük dereceye ayarlamaktadırlar. Daha sonra klima gereğinden fazla soğuttuğu için kullanıcı dereceyi ya çok yükseltmekte veya klimayı tamamen kapatmaktadır. Klima kapandığında oda sıcaklığı tekrar artmakta ve klimayı tekrar en düşükte çalıştırmaktadır. Saatlerce bir durup bir çalışan klima hem çok fazla güç tüketecek hemde klimanın çabuk arızalanmasına sebebiyet verecektir.

3- Akıllı klima kontrol cihazı kullanmak. Cep telefonu üzerinden evde yada iş yerinde olmasanız bile cep telefonunuz üzerinden klimanızı yönetmenizi sağlayan akıllı klima kontrol cihazı iş yerinde açık unuttuğunuz klimanızı uzaktan tek tuşla durdurmanızı sağlar. Veya iş yerinizden evinize giderken yolda evdeki klimanızı çalıştırmanızı ve derecesini ayarlamanızı sağlar. Uygulama üzerinde zaman ayarı yaparak günün belirli saatlerinde çalışması veya durmasını sağlayabilirsiniz.

4- Klima temizliği ve bakımı. Klimanızın temizliği ve bakımlarını düzgün yaptırmak size %20 ye varan tasarruflar sağlayacaktır. Klima içerisindeki fanlar ortamdaki tozlar ile kirlenmekte ve verim kaybına sebep olmaktadır.

5- Isıtma için klima kullanmak. Bulunduğunuz ortamda kombi, kalorifer gibi ısıtıcılar varken özellikle tüm konutu klima ile ısıtmaya çalışmak çok maliyetli olacaktır. Isıtma için daha az güç tüketen elektrikli ısıtıcılar kullanmak önemli miktarda tassaruf etmenizi sağlar.

Akıllı wifi klima kontrol cihazı veya akıllı kombi kontrol cihazıyla ilgili teknik ve satış bilgisi için bize danışabilirsiniz.

Yukardaki videoda uslu akıllı wifi klima kontrol cihazının nasıl kurulum yapıldığı ile ilgili videoyu izleyebilirsiniz.

Paylaş: