Klima Ne Kadar Elektrik Tüketir? Kaç Watt? Kw Ölçümü

Elektrikli cihazların üzerinde bulunan etiketlerde çoğu zaman ne kadar elektrik tükettiği watt olarak yazmaktadır. Anlık olarak tüketilen enerji, saatlik olarak tüketilen enerji ve bazen yıllık olarak tüketilen enerji yazabilmektedir. Elektrikle çalışan cihazlar çalışma durumlarına göre enerji tüketimi değiştiği için etikette yazan değerler bazen gerçekçi olmayabilir.

  • 9.000 Btu Klima soğutma modunda 900 watt ile 3.700 watt (3.7kw)/ saat elektrik harcar
  • 22.000 Btu Klima soğutma modunda 900 watt ile 6.800 watt (6.8kw) / saat elektrik harcar
  • 44.000 Btu Klima soğutma modunda 13.000 watt (13kw)/ saat elektrik tüketir

Klima günlük watt olarak tükettiği enerji miktarı boyutuna göre genelde 1000 ile 10000 watt arası değişmektedir. Saatlik (kw/saat) olarak tüketilen enerji yine klimanın boyularına göre değişkenlik göstermektedir. Watt nedir Kw nedir? A+ olan klimalar diğerlerine göre daha az enerji tüketmektedir.

Klimalar soğutma ve ısıtma kapasitelerine göre BTU olarak sınıflandırılır. Btu değer bir güç / watt değeri değildir. Güç tüketimleri klimaların teknik kataloglarında yazar. Güneş enerjisi için klima kullanıacaksa muhakkak tam sinüs inverter tercih edilmeli. Ve sistem voltajı en az 24 Volt yapılmalı.

Klimalar büyüklüklerine ve soğutma ile ısıtma kapasitesine göre güç tüketimleri değişmektedir;

Klima gibi elektrikli cihazlar kullanıma bağlı olarak güç tüketimi artıp azalan cihazlardır. Bu sebeple tüketilen enerji sık kullanılan bir klimada daha çok olabilir. Ortamdaki sıcaklığa veya soğukluğa göre de klimanın çekeceği akım-güç miktarı değişebilmektedir.

uslu smart telefon uygulaması

Uslu smart wifi akıllı priz klima veya herhangi bir elektrikli cihazın tüketeceği elektriği tam olarak ölçer ve telefonunuzda bunu gösterir. Bunun yanı sıra aylık bu cihazın tükettiği enerjiyi grafiksel olarak cep telefonu uygulamasında size gösterir. İsterseniz klimanın belirli bir güç tüketimini aşmaması için güç tüketim sınırı koyarak otomatik olarak kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Uslu smart wifi akıllı priz sadece güç tüketimini göstermekle kalmaz klimanın uzaktan çalıştırılmasına da imkan sağlar. Cep telefonunuza indirebileceğiniz akıllı uygulaması sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun android-ios uygulaması ile klimanızın çalıştırılmasını ve durdurulmasını sağlayabilirsiniz. Her marka ve model klimayla uyumlu çalışabilen akıllı priz zaman ayarı yapılarak günün belirli saatlerinde klimanın çalışıp durmasını sağlayabilir.

Dağ, bahçe, kamp gibi ortamlarda klima kullanmak istiyorsanız solar panel ürünlerimizi inceleyebilirsiniz. Elektriğin olmadığı yerlerde güneş paneli ile klimanıza güç sağlayabilirsiniz. Bizden ücretsiz teknik destek talebinde bulunabilirsiniz.

Etiketler: klima makinesi güç tüketimi, klima makinası kaç tl elektrik,klimanın akım miktarı, klimanın kw, klima güneş paneli, klimanın watt miktarı, klima beygir, kava, kilima

Paylaş: