Kontaktör Nedir? (NO – NC Kontak)

Kontaktörler bir anahtar gibi görev yaparak motor gibi ekipmanların bir buton veya plc gibi bir kontrolür ile çalışmasını sağlayan cihazlardır. Kontaktörler içersinde bulunan mekanik yapıdaki manyetik sargılar sayesinde kontakların konumunu değiştirir. Konumu değişen kontaklar elektriğin girişten çıkışa aktarılmasına yardımcı olur. Otomasyon projeleri tasarım ve bakım işleriniz için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Kontaktörler genelde 3 faz olan sistemlerde kullanılır. Bir röle mantığıyla çalışarak tetikleme uçlarından verilen elektrik ile kontakların kapanmasını sağlar ve elektriği çıkışa aktarır. Kontaktörler genelde röle kullanarak çalıştırılamayacak kadar yüksek güç gerektiren elektrik motorları, ısıtıcılar, su pompaları, fanlar gibi büyük ekipmanları çalıştırmak ve durdurmak için kullanılır.

Yardımcı kontaklar: kontaktörlerde bulunan yardımcı kontaklar kontaktörün o anki durumu hakkında bilgi almak için kullanılır. Örneğin plc ile büyük bir su pompası otomatik kontrolü yapımında kullanılabilir. Bu durumda önce plcden kontatör tetikleme ucuna pilot bir gerilim gönderilir ve kontaktörün çekmesi sağlanır. Daha sonra kontağını çekerek elektrik iletmeye başlayan kontaktörün normalde açık ucundan çıkış alınır. Bu çıkış tekrar plc ye verilere kontaktörün elektrik iletmeye başladığı ve dolayısıyla su pompasının çalıştığı bilgisi plc de okunur.

Özet olarak evde kullandığımız küçük elektrikli ev aletlerinden daha büyük olan ve 3 faz olan büyük elektrikli ekipmanları güvenliği bir şekilde çalıştır ak için kontaktör kullanılmaktadır. Kullanılacak olan kontaktör çeşiti çalıştırılacak olan ekipmana göre değişir. Yüksek güç tüketen elektrikli ekipmanlarda yüksek akımlı kontaktörler kullanılır.

Çoğu zaman kontaktörler röleler, elektrik anahtarları, plcler, otomat sigortalar gibi yardımcı ekipmanlarla beraber kullanılmatadır.

etiketler: kontaktör nedir, kontaktör fiyat kontaktör çeşitleri kontaktör ne işe yarar kontaktör sembolü kontaktör seçimi kontaktör nasıl çalışır kontaktör nasıl bağlanır kontaktör seçim tablosu kontaktör arızaları kontaktör açık kontak kontaktör a1 a2 kontaktör abb kontaktör arduino kontaktör ankara kontaktör açma kapama kontaktör akım hesabı 100 a kontaktör 40 a kontaktör 63 a kontaktör 32 a kontaktör 40 a kontaktör fiyatları 150 a kontaktör fiyatları 16 a kontaktör 25 a kontaktör fiyatları 125 a kontaktör 20 a kontaktör kontaktör bağlantısı kontaktör bobin akımı kontaktör bağlantıları kontaktör bobini sembolü kontaktör bağlantı uçları kontaktör birim fiyat kontaktör bobin gerilimi kontaktor calisma prensibi kontaktor cekmiyor

Paylaş: