Kuantum İnternet Nedir? 10 Yıl Sonra Kullanımda

kuantum bilgisayar

Gün geçtikte kuantum haberleşme ağlarına gün be gün daha da yaklaşıyoruz. Peki kuantum internet (quantum internet) ne anlama geliyor ve ne işe yaracak?

Kuantum diyince insanların aklına kuantum teorisinden dolayı anlaması zor ve karmaşık şey olduğu geliyordur fakat aslında anlaşılması o kadar da güç değil. En basit tanımı ile kuantum internet radyo dalgaları (manyetik dalgalar) yerine bilgiyi quantum sinyalleri ile gönderen haberleşme çeşididir ve günümüzdeki internet teknolojisinden çok çok fazla hızlı bir teknoloji olacaktır.

Araştırmacılar son günlerde kuantum haberleşmeyi inşa etme açısından kayda değer bir ilerleme kaydettiler. Çinli bilim insanları kuantum haberleşmeli uydu denemelerine geçen sene başladı ve şuan karmaşık fotonları uzaydan dünyaya gönderip tekrar alarak testler yapıyorlar. Ayrıca Çinli bilim insanları kuantum hafıza üzerine de çalışmalar yürütüyorlar. Çinli araştırmacılar kısa zaman içinde Pekin ve Şangay arasında kuantum interneti kullanarak haberleşme sağlayacaklarını belirtiyorlar. Bu araştırmalara liderlik eden Çinli bilim insanı 2030 yılında tüm dünyanın kuantum internete sahip olacağını öngörüyor. Bu da demek oluyor ki 13 yıl sonra herkes quantum internet kullanmaya başlayacak ve süper hızlı internet ile tanışacak.

Quantum internetin diğer avantajlarından biri ise hackedilemez yani şifresi çözülemez bir haberleşme çeşiti oluşudur. Kuantum kriptolamayı veya kuantum şifrelemeyi kullanarak veri gönderildiği zaman kuantum anahtarı denilen bir metotla veri iletimi sağlandığı için verilen çalınma veya internet dili ile hacklenme ihtimali çok azalıyor.

Normal bilgisayar işlemcilerinin hız ve kabiliyet açısından sınırlarına ulaştığı günümüzde kuantum bilgisayarlara olan ihtiyaç artmaya başladı. Kuantum bilgisayarları kullanmaya başladığımızda kuantum internet kullanımı daha da etkili olacaktır.

 

Paylaş: