Li-Fi Nedir? Wifi dan hızlı mıdır?

Uzun yıllardır kullandığımız wifi teknolojisi radyo sinyallerini kullanarak veri iletimini sağlamakta. Li-fi teknolojisi ise ışığı kullanarak veri iletimini sağlayan bir teknolojidir. Lifi nedir sorusunun kısa cevabı: ışı kullanarak veri iletmektir.

Akıllı telefonların artması ve nesnelerin interneti yaygınlaştığında daha yüksek hızlı internet haberleşmesine ihtiyaç duyulacaktır. Ayrıca akıllı ev sistemi gibi sistemlerin yaygınlaşması internet ağı güvenliğini daha önemli hale getirecektir. Bu etkenler göz önüne alındığında wifi dan en az 10 kat hızlı ve çok daha güvenli olan Li-fi teknolojisi gelecekte bize çözüm sunacaktır.

Li-fi Nasıl Çalışır?

lifi teknolojisiLi-fi teknolojisi basit olarak bir tarafta ışık kaynağı (led ampül) diğer tarafta ışık okuyucu (güneş paneli) mantığıyla çalışır. Işık kaynağı olarak led ampül kullanma sebebimiz LED ler yapısında yarı iletkenler barındırdığı için tetikleme süreleri çok daha kısa olduğu içindir.

Lifi veri iletimini sağlamanın yanı sıra yandaki resimde görüldüğü gibi güneş paneli veri okuyucu olarak kullanıldığı için cihazlarımızı şarj etmede de kullanılır. Yandaki resimde telefonun led ampülden gelen ışık ile aynı anda hem şarj olduğu hemde bulutların videosu datalarının aktarımını sağladığı görülüyor.

Li-fi mı hızlı Wi-fi mı hızlı?

Li-fi haberleşmesi LED ampüller vasıtasıyla yapıldığı için çok daha kısa alanları kapsar ve bu yüzden hedefe çok daha yakın ve doğrusal olduğu için veri iletimi çok daha hızlıdır. Bunun yanı sıra Wifi 2.4 ghz frekansında haberleşme yaparken Lifi, Tera Hz seviyelerinde haberleşme yapabilmektedir.

gelecekte lifi

Yukardaki resimde görüldüğü gibi tavanda bulunan smart led aydınlatması ile veriler ortamdaki tüm elektronik cihazlara iletiliyor. Duvardaki wireless termostatla haberleşip ortamın sıcaklığının ayarlanması için klima veya ısıtıcılara komut gönderilebilir. Laptop ve masaüstü bilgisayarlara ve cep telefonlarına veri göndererek onlara çok daha hızlı internet imkanı sunar. Masanın üstündeki akıllı saksının içindeki elektronik kartlar ile  haberleşerek çiçeğin ne kadar suya ihtiyacı olduğunu size USLU uygulaması ile gönderebilir. Konuyla alakalı olan nesnelerin interneti yazımızı okumayı unutmayın. NESNELERİN İNTERNETİ NEDİR? IOT INTERNET OF THİNGS

 

Paylaş: