Modbus Nedir?

Modbus en kısa tanımıyla cihazların haberleşmesini sağlayan bir haberleşme protokolüdür. Modbus bir cihazın ismi değil herhangi bir cihazın başka bir cihaza veri iletmesini sağlayan iletişim yönteminin adıdır. Otomasyon projeleri tasarım ve bakım işleriniz için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Yaklaşık 30 yıllık bir tarihi olan modbus iletişim protokolü farklı marka ve türde olan cihazların birbirlerine veri alıp vermesi için geliştirilmiştir. Modbus gibi evrensel bir haberleşme protokolü olmasaydı farklı marka ve model olan cihazlar bir biriyle iletişim kuramaz ve otomasyon sistemleri işlevselliğini kaybederdi.

Modbus kullanım örneği: Modbus ağına bağlanan klima, ısıtma sistemi ve plc bir birlerinden veri alıp vererek bir binanın ısıtma ve soğutmasını otomasyon sistemi ile kontrol edebilir. Örneğin plc ye bağlı sıcaklık sensörleri PLC içerisinde farklı senaryolara göre değerlendirilip binada hangi bölgenin ısıtılıp soğutulacağı otomatik hale getirilebilir. Bunun gibi yüzlerce örnek sistemde modbus yaygın olarak kullanılabilmektedir.

Modbus sistemlerinde master ve slave yapısı kullanılır. Master yönetici, slave ise köle olarak çevirilebilir. Master ve slave yapısının kullanılma sebebi hangi cihazın yönetici olduğunun belirlenmesi amacıyladır. Örneğin plc olan sistemlerde genelde master plc iken diğer cihazlar slave dir.

Modbus sistemlerinde veriler read ve write yapısı ile karşı taraftan okunabilir veya karşı tarafa yazılabilir. Karşı taraftan bilgi alınırken read, karşı tarafa bilgi gönderilirken write kullanılır.

Bunun yanısıra alışverişi yapılan veriler dijital ve analog olmak üzere de ikiye ayrılır. Dijital veriler 0 ve 1 lerden oluşurken, analog veriler sıcaklık bilgisi gibi sayısak değerlerdir.

Modbus haberleşmesinin kendi içerisinde de bir modbus udp ve modbus tcp gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Wifi iletişim özelliğine sahip ve Türkçe mobil uygulama ile kokay kurulup yönetilen akıllı ev cihazlarımızı incelemek için. www.uslusmart.com anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş: