NO NC Nedir? Normalde Açık yada Kapalı Kontak Nedir?

Normalde açık kontak üzerinden elektrik geçirmeyen sadece tetiklendiğinde üzerinden elektrik geçiren kontaktır. Normalde kapalı kontak ise üzerinden elektrik geçiren tektiklendiğinde elektrik geçirmeyi durduran kontak çeşitidir. Otomasyon projeleri tasarım ve bakım işleriniz için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Normalde açık ve normalde kapalı kontağı bir elektrik anahtarına benzetebiliriz. Lamba anahtarları normalde açık kontağa örnek verilebilir. Lamba anahtarına basmadığınız sürece lambaya anahtartan elektrik gitmez ve yanmaz. Normalde kapalı kontaklarda ise durum tam tersidir. İngilizce normally open ve normaly close kelimelerinin kısaltması olan NO ve NC terimleri kullanılmaktadır.

Sadece elektrikte değil selenoid valf gibi mekanik yapılarda da normalde açık ve normalde kapalı terimi kullanılmaktadır. Temelde mantık normalde açık olan cihazlarda elektrik veya akışkan geçmez sadece elektrik veya herhangi bir pilot teyikleyici verilerek elektrik veya akışkan geçmesi sağlanır. Rölelerlerde, kontaktörlerde ana kontaklar ve yardımcı kontaklarda otomatik kontrolü sağlayabilmek için NO ve NC kontaklar kullanılır.

Örnekler: lamba uygulamalarında sadece kullanıcı istediği zaman lamba yansın isteniyorsa normalde açık kontak kullanmak daha mantıklıdır. Güvenlik gerektiren uygulamalarda ise normalde kapalı kontak kullanmak daha mantıklıdır.

NO ve NC kontak kullanılan cihazlar: röleler, kontaktörler, plcler, dcsler, solenoid vanalar, namur valfler ve herhangi bir akışkanın veya elektriğin kullanıldığı yerlerdir.

NOT: özellikle mekanik kontak yapısına sahip rölelerde eskimeden veya tozdan dolayı kontak yapışma arızası meydana gelebilmektedir. Bu durumlarda kontak görevini yapamayacağı için röleyi değiştirmek veya temizlemek gerekmetedir.

Paylaş: