Nötr Yerine Toprak Bağlanırsa Ne olur?

Bazı elektrik işlerinde nötr hattı bulunamadığında nötrü toprak olarak kullanamak gerebilir. Peki nötr yerine toprak bağlamanın tehlikeleri sıkıntıları nelerdir?

Öncelikle ilk bilmemiz gereken şey nötr yerine toprak bağlarsak kaçak akım rölesinin atacağı olmalıdır. Kaçak akım rölesi nedir? yazımızı öncelikle okumanızı tavsiye ederiz. Kaçak akım rölesi fazdan giren ve nötr den çıkan akımı karşılaştırdığı için ve siz nötr yerine toprak bağladığınız için nötrden akım geçmiyor olarak algılayacak ve sistemi korumak için tüm elektriği kesecektir.

Eğer sistemde kaçak akım rölesi yoksa nötr yerine toprak bağlamak güvenli midir?

Kaçak akım rölesi olmayan yerde nötr yerine toprak bağlamak yine güvenli değildir. Bunun sebebi biz nötr 0 volt gibi kabul etsek bile bazen nötr hattında gerilim olabilmektedir. Bu gerilim toprak hattına akacağı için ve çoğu elektrikli cihazın makinenin gövdesi topraklandığı için makine gövdesine temas eden kişiyi elektrik çarpma ihtimali vardır.

Ayrıca ülkemizde çoğu yerde topraklama düzgün yapılmadığı için veya bakımları yapılmadığı için sağlıklı çalışmamaktadır. Hatta bazı eski sistemlerde çürüyen topraklama hattı kopmakta ve topraklama tamamen işlevsiz olmaktadır.

Peki Hiç mi Olmaz Bu İş?

O kadar tehlikesinden ve olmayışından bahsettikten sonra şöyle bir örnek verebiliriz. Arabalarda eksi (nötr) uç olarak arabanın gövdesi kullanılabilmektedir. Önemli olan mevcut gerilimden daha az bir gerilim olan bir nokta bulmaktır mantık olarak. Bu sebeple toprak her zaman yüksüz kabul edildiği için kağıt üstünde nötr yerine toprak hat kullanılabilir. Ama pratikte bir çok sakıncası olduğu için ve evlerde iş yerlerinde kullandığımız elektrik 220 volt veya 380 volt olduğu için güvenli bir iş yapmak istiyorsak nötr hattı ile toprak hattını ayrı tutmak her zaman en güvenlisidir. Elektrikçilerin dikkat etmesi gerekenler.

Not: Kaçak akım rölesi olan yerlerde faz ile toprak hattı birleştiğinde kaçak akım rölesi atar. Bunun yanında nötr hat ile toprak hat temas ettiğinde dahi kaçak akım rölesi atmaktadır. Nötr ve topak hattın ikisi de yüksüz kabul edilirken nasıl olurda nötr ve toprak hat birleşince kaçak rölesi atar? Buda bize gösteriyor ki ya nötr hattında yada toprak hattında azda olsa bir gerilim var ve bu gerilim bir akıma sebep oluyor kaçak akım rölesi de bu kaçak akımı tespit ediyor.

Paylaş:

7 thoughts on “Nötr Yerine Toprak Bağlanırsa Ne olur?

 1. Nötür amaçlı yapılan ve yeterli direnç değeri sağlanmış , tesise koruma amaçlı bağlanmamış bağımsız topraklama nötr olarak bağlana bilirmi?.Bilindik üzere elektrik ilk yurdumuzda kullanılmaya başlandığında tek faz olarak tesise girişleri var idi ve bunun nötürünü su tesisat üzerindeki metal borulara bağlayarak sağlanırdı bu mantık ile hareket ederek olabilirmi?.

  1. Merhaba, evet teknik olarak kullanılabilir fakat yazıda da belirttiğimiz gibi bazı tehlikeli durumlar oluşturabilir.

 2. Panonun içerisinde nötr yok. 3 faz ve toprak ile çalışıyor 220 v lamba bağlamak için fazı L1e nötr de toprağa bağlayabilir miyim.

 3. Evde yeni fırın takılı bir kere çalıştırdıktan sonra temizleme esnasında şartel atıyor daha sonrasında fişi o duvardaki diğer prizlere takınca da şartel atıyor. ama mutfakdaki diğer duvardaki prize takınca şartel atmıyor ve fırın çalışıyor. Bunun nedeni ne olabilir yardımcı olabilir misiniz? Elektrikçi geldi binada sorun var dedi topraklama yok dedi topraklama yerine nötr kullanılmış dedi ve gitti…

  1. Topraklama hattında bir sorun varsa temizlik yaparken şartel atabilir veya temizlik yapan kişiyi elektrik çarpabilir. Diğer duvardaki prize bağladığınızda sigorta atmıyorsa o duvar tarafı topraklaması daha iyi yapılmış olabilir. Çözüm olarak önerimiz başka bir elektrikçiye topraklama hatyınızı ölçtürebilirsiniz. Evin toprak hattında sıkıntı yoksa panodan mutfağa yeni bir topraklama kablosu çekilebilir.

 4. Arkadaşlar direkteki saatlere kacak ihtimali varmı acaba fatura cok yazıyor başa cıkmak zor bilen varsa yardımcı ola bilirmi

 5. Geçen gece evde elektrikte azalma ve aşırı yükselmeler oldu.cihazlarin fişlerini çektik lakin bulaşık Makinesininki arda olduğu için bulaşık Makinesini çekemedim .
  Haliyle makina çalışmıyor.Eger kaçak akım rölesi olsaydı bulaşık makinesi arıza yapar mıydı.

Bir cevap yazın