PLC Resetleme

Otomasyon sistemlerinde PLC cihazları bazen donabilir veya arıza yapabilir. Bu gibi durumlarda resetleme işlemi yapmak bazen hayat kurtarabiliyor. bunun yanı sıra bazı PLC markaları program yüklenmeden önce veya program yüklendikten sonra resetleme isteyebiliyor.

PLC programları yani lojik algoritmalarda interlock denilen ara kilitlemeler olabilir. Bu ara kilitlemeler sahada bir arıza oluşma durumunda programsal olarak takılı kalır ve plc resetleyene kadar çözülmeyebilir. Bu tür durumlar plc den kaynaklı bir arıza değil tesisin işletilmesiyle ilgili bir durumdur.

Bu gibi durumlarla karşılaştığınız zaman PLC resetlemek için varsa PLC üzerindeki reset butonuna bir kere veya 10 saniye süreyle basılı tutmanız gerekiyor. Eğer kullandığınız plc’de reset butonu yoksa CPU üzerindeki anahtarı stop modune daha sonra start moduna getirebilirsiniz. Bunun haricinde bazı plc markalarının mühendislik programı diye tabir edilen (TIA portal gibi) programları üzerinden PLC reset veya durdur başlar yaparakda sistemi yeniden başlatabilirsiniz.

Uslu Smart olarak tüm PLC markaları için mühendislik hizmet vermekteyiz. PLC arızalarınız ve yeni proje yapım işleriniz için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

HARD RESET

Yukarda sıraladığımız resetleme işlemlerini yapamadığınız zaman veya onları yapmanıza rağmen sorunu çözemediğiniz zaman son çareye başvurabilirsiniz. En ilkel ve basit çözüm PLC nin besleme enerjisini kesip tekrar vermektir. Enerji kesip tekrar vermeden önce 10 saniye beklemeniz elektronik kartlardaki kondansatörlerin boşalması ve tamamen sıfırlanması için daha uygun olacaktır. PLC elektrik beslemeleri genelde 24 volt olmaktadır. 24 volt enerji insan hayatını tehlikeye atacak kadar büyük bir voltaj olmasa da elektrikle çalışırken önlem almanızı tavsiye ederiz. PLc power modülleri genelde 220 volt AC elektriği 24 volt DC elektriğe dönüştürmektedir. Eğer power modül erişilebilir bir konumdaysa direk power modüle giren 220 volt elektriğin faz ucunu sökmeniz veya power cihazın düğmesini kapatıp açmanız faydalı olacaktır.

Şu unutulmamalıdır ki bir PLC sürekli resetlemek veya enerjisini sürekli kesip vermek PLC ömrünü kısaltabilecek hatta PLC nin kalıcı olarak bozulmasına sebep olabilecek bir durumdur.

Paylaş: