Pnömatik Enerji – Hava Tüketimi Nasıl Azaltılır?

Pnömatik sistemler hava kompresörleri, selenoid vafler sayesinde aletler ve makinalarda kullanılmaktadır. Sanayide ve endüstride daha az maliyet ve hız kazandıran pnömatik sistemler doğru kullanılmadığı zaman çok maliyetli olabilmektedir.

PNÖMATİK ENERJİ TASARRUFU

Kompresörler: Pnömatik sistemlerde hava kompresörler ile üretilmektedir. Çözüme kaynaktan yani kompresörden başlamak gerekir. İlk olarak kompresörün bakımı yapılmalı ve sağlıklı çalışması sağlanılmalıdır. Elektrikle çalışan kompresörler iş olmadığı vakitlerde çalıştırılmamalıdır. Örneğin gece mesaisi olmayan bir iş yerinde kompresör açık unutulmamalıdır. Uslu akıllı röle kartı kullanılarak istenilen saatler dışında kompresörlerin çalışmaması için zaman ayarı yapılabilir. Akıllı röle kartıyla cep telefonu üzerinden kompresör yakınında olunmasına gerek olmadan istediğiniz zaman açıp istediğiniz zaman kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Hava kaçakları: Pnömatik sistemlerin başlıca sorunu hava kaçaklarıdır. Gözle, sesle veya özel kimyasallar kullanılarak tespit edilebilecek tüm kaçaklar giderilmelidir. İğne deliği kadar dahi olan hava kaçakları uzun vadede çok maliyet getirebilir. Hava kaçaklarını kökten önlemek için pnömatik sistemlerin kullanılmadığı vakitlerde kompresör çıkışındaki solenoid valfi uslu akıllı röleye bağlayarak valfin istenilen saatte kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Gereksiz ve yanlış kullanım: Enerji gerektiren tüm aletlerde olduğu gibi pnömatikte de gereksiz kullanımlar enerji maliyetini artıracaktır. Düzgün bir iş planlaması ve uyarılar ile gerekmedikçe pnömatikle çalışan ekipmanların kullanılması engellenmelidir. Bunun haricinde küçük güç gerektiren işlemler için fazlaca hava harcayan pnömatik ekipmanların kullanılmasıda maliyetleri artıracaktır.

Paylaş: