Sensör Nedir?

Sensör herhangi bir fiziksel değerin ölçülmesini sağlayan ve bunu elektriksel bir sinyale dönüştüren cihazlardır. Sıcaklık, basınç, nem, akışkan debisi, gaz, ışık ve ses ölçümü gibi değerleri ölçen bir çok çeşitte sensör vardır. Otomasyon projeleri tasarım ve bakım işleriniz için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Sensörlerin sıcaklık, nem gibi çeşitleri olduğu gibi kendi içerisinde de dönüştürdüğü elektriksel sinyal türüne veya hassasiyetine göre de çeşitlenmektedir.

Evlerde veya hobi projeşerinde çok hassas olmayan sıcaklık, gaz yoğunluğu gibi ölçümler için kullanılabilen sensörler, endüstride veya labratuarda kullanılan çok hassas ölçüm gerektiren sistemlerde de kullanılabilir.

Sensörler genelde tek başlarına kullanılmazlar. Sensörlerin ürettiği elektrik herhangi bir mikro işlemci için anlamlı olan elektrik sinyali üretmez. Mikrokontrolör veya plc için anlamlı olan elektriksel sinyali üretebilmek için genelde sensörler bir transmitter ile birlikte kullanılır. Bazı akıllı ev sistemlerinde ise sensörlerin kendi içerisinde kullanılan elektronik devre yardımıyla istenilen elektriksel sinyal üretilebilmektedir.

Akıllı ev cihazları çeşitlerimizi incelemek için ana sayfadan ürünlerimize göz atabilirsiniz. Tamamen Türkçe olan cep telefonu, tablet uygulaması ile çalışan akıllı ev cihazlarımız evinizi teknoloji ile daha kullanışlı hale getirmenize yardımcı olur. İletişim sayfasında veya online destek bölümümüzden 365 gün ücretsiz teknik destek talep edebilirsiniz.

Paylaş: