Sigorta Nedir? Sigorta Panosu Nedir?

Ev, işyeri ve ofis gibi konutların elektrik sistemlerinde insanları ve elektriğe bağlı olan cihazları aşırı akıldan korumak için sigortalar kullanılmaktadır. Sigortalar bir çok çeşiti olmadına karşın en fazla kullanılan çeşiti otomat diye tabir edilen sigortalardır. Sık sık birbiriyle karıştırılan elektrik sigortaları ve kaçak akım röleleri amacı hemen hemen aynı olsada çalışma yapısı ve görevleri birbirinden farklıdır. Bir sonraki yazımızda kaçak akım rölesi nedir yazımızı okuyabilirsiniz. Yazının sonunda diğer sigorta çeşitlerinden de bahsedeceğiz.

Sigorta Nasıl Çalışır?

Elektrik sigortaları içerisinde bulunan yapı genelde belirli akıma karşı dizayn edilmiştir ve bu akım sınırı aşıldığında sigorta otomatik olarak atar ve üzerinden geçirdiği elektriği keser. Otomat sigortalar içinde genelde bir sargı bobini ve mekanik aksam bulunur. Bu sargı ve mekanik yapı 20 amper, 30 amper gibi herhangi bir akım değerine göre tasarlanmış olup bu akım geçildiğinde sargı bobini indükleme yaparak sigortanın şartelinin yön değiştirmesine sebep olur ve aşırı akım ile oluşabilecek tehlikeleri önler.

Sigorta kullanılmazsa ne olur?

Sigorta kullanılmadığı zaman o sisteme bağlı olan elektrikli cihazlar dayanabileceği akım değerinden fazla akım çekeceği için ısınmaya başlar ve daha sonra bu ısınma cihazın bozulmasına hatta yanmasına bile sebep olabilir. Bunun yanında aşırı akım çeken cihaza bir insan dokunduğu zaman onu elektrik çarpma riski de artar. Bu sebeplerden dolayı mümkün olduğu kadar mevcut sigorta sistemleri iptal edilmemeli ve yeni yapılacak elektrik sistemlerinde mutlaka akım sigortaları kullanılmalıdır.

Sigorta Panosu Nedir?

Sigorta panoları genelde ev vey işyeri girişlerinde bulunur. Konut içine elektrik dağıtımını sağlayan pano aynı zamanda ev elektriğinin aşırı akım gibi tehlikeli durumlardan korur. Sigorta panosu içinde otomat sigortalar, kaçak röleleri, parafudr, röle ve kontaktör bulunabilir. Sigorta panosu bir elektrik mühendisi tarafından çizimi yapılmalı ve yetkili elektrkçiler tarafından montaj edilmelidir.

Sigorta Çeşitleri

Çok fazla sigorta çeşiti ve bu sigorta çeşitlerininde farklı amper değerlerine göre türleri olmasına karşın en yaygın kullanılan sigortala; otomat sigortalar, cam sigortalar, otomobil sigortalarıdır. Temel görevleri geçilmesi istenilmeyen akım değerleri aşıldığı zaman canlıları, makineleri, cihazları ve aletleri aşırı akımdan korumaktır.

Not: CE, TSE gibi güvenilir sertifikaları olmayan sigorta markaları aşırı akım durumunda görevini yapmayarak yarardan çok zarara sebep olabileceği için gerekli standartları sağlamamış olan sigortalar kullanmak hem kullandığınız elektrikli aletler hemde sağlınız için tehlike oluşturabilir. Bunun yanısıra can sigorta, araba sigortası gibi sigorta çeşitlerinde köprü diye tabir edilen ve tehlikeli bir çözüm olan elektrik teli ile sigortanın bypass edilmesi yönetimi mecbur kalınmadıkça yapılmamlı veya yapılsa bile geçici çözüm olduğu unutulmamalıdır. Teknik bilgi içeren diğer yazılarımızıda okumanızı tavsiye ederiz.

Paylaş: