Soft Starter Nedir? Yol Verici

Adından da anlaşılacağı gibi motorlar için yumuşak başlatma görevi üstlenen soft starterlar elektrik motorlarının ilk kalkış anında çektiği yüksek akıma karşı elektrik motorlarını korurlar. Elektrik motorlarını yüksek akım çekip yanmasına veya ömrünün kısalmasına sebep olmaktan korurken akım gerilim gibi değerlerini de gözlemlemeyi sağlar.

Genelde endüstriyel tip elektrik motorlarında kullanılan soft starterlar motorun gücüne göre çeşitlilik göstermektedir. Yumuşak yol verici olarak da tabir edilen softstarterlar sadece motorun kalkışı anında değil kontrolsüz duruş ve ivlenmelerde ve mekanik sıkışmalar anında da motorları korurlar.

Neden soft starter kullanmalıyız?

Soft starter kullanmadığımız zaman kalkış anında yüksek akım çeker ve bu yüksek akım uzun süre devam ederse motor sargıları ısınır ve sonunda motor yanar veya elektrik motorun ömrü kısalır. Ayrıca soft starter kullanmadığımızda akım gerilim değerlerine göre kontrol edemediğimiz motorda bir arıza olduğu zaman hem elektrik motoruna hasar verip maddi zarara uğrayabilirsiniz hem de o motorun kullanıldığı sistemde duruşlara sebep olacağı için üretim yapayarak maddi zarara uğrayabilirsiniz.

Her işte olduğu gibi soft starter gibi koruma ve kontrol sistemleri kullanmak hem mal hemde can güvenliği için daha mantıklı olacaktır.

Kullanım yeri örneği: çamurlu su basan elektrik motorlu su pompalarının susuz çalıştırıldığında veya aşırı yüklenip tıkanma sonucu aşırı akım çektiğinde elektrik motorunu korumak için kullanılmaktadır.

Yumuşak yol verici iç yapısı: İçerisinde güç elektroniğinde kullanılan tristör gibi özel entegreler ve kondansatör direnç gibi devre elemanları bulunan soft starterlarda genelde cihazı kontrol etmek için bir mikroişlemci ve lcd display ekran kullanılır.

Paylaş: