Solar Akü Nedir? Jel Akü Nedir?

Solar akü normal araba akülerinden farklıdır. Solar aküler genelde kuru tip diye belirtilen jel akülerdir. Güneş paneli sistemlerinde arabalarda kullanılan normal akülerin kullanılmama sebebi solar akülerin daha uzun ömürlü olmasıdır.

Güneş paneli sistemleri gündüzleri güneşten aldığı enerji ile aküyü şarj eder. Geceleri ise aküde depolanan elektrik tüketilir. Televizyon, buzdolabı, klima, aydınlatma gibi cihazları çalıştırmak için sürekli dolup boşalan akülerin her doldur boşalt olduğunda ömrü kısalır. Solar aküler normal akülere göre 3-4 kat daha fazla doldur boşalt dayanımına sahiptir. Ayrıca çok kullanılmasa dahi solar aküler normal akülerin 2-3 katı daha uzun ömürlü olacaktır.

Deep cycle diye solar aküler üzerinde tanım yapılmaktadır. Bu tanım doldur boşalt ömrünün uzun olduğunu ifade etmektedir.

Solar aküler normal araç akülerine göre daha pahalı akülerdir. Uzun vadede araba aküsü kullanmaktan daha ekonomik olan solar aküler güneş paneli sistemlerinde tavsiye edilir.

Solar aküler 12 veya 24 volt olmaktadır. Yerli üretim solar şarj cihazları hem 12 hem 24 volt aküler için kullanılabilir. Solar akü yardımıyla gündüz depoladığınız elektriği 220 volt ac ev elektriğinde hava karardıktan sonra kullanabilirsiniz. Genelde 5-7 yıl ömre sahip solar aküler enerji depolama için en uygun çözüm olacaktır.

etiketler: solar akü fiyatları, solar akü ne demek, solar akü farkı, güneş aküsü, güneş pili, solar jel aküsü, güneşten elektrik

Bu ürünü https://www.solarkutu.com/ sitesinden satın alabilirsiniz.
Bilgi için 05425014504 nolu numaradan bilgi alabilirsiniz.
mppt şarj kontrol
dc dc akü şarj cihazı

Paylaş: