Solar Panel Akü Şarj Cihazı Nasıl Seçilir?

Akü şarj cihazı seçerken ilk dikkat edilmesi gereken akım değeri amper olmalıdır. Daha sonra voltaj değeri (12-24 volt) ve sonrasında ise kaliteyi ve kullanımı etkileyen özelliklerdir.

Akım Değeri Amper

Akım değerinin birimi akımdır ve kısaltması A harfi ile gösterilir. Örneğin 30A yazan bir değer otuz amper olarak okunur. Şarj cihazlarında genelde voltaj değeri 12 veya 24 volt olarak sabittir. Voltaj değeri sabit olduğu için akım değeri değişkenlik göstermektedir. Böylece akım değeri değiştikçe solar panel şarj cihazının gücü de değişir. Çünkü voltaj ve akımın çarpımı gücü yani watt değerini verir. Kullanacağınız solar panel sisteminin gücüne göre solar şarj cihazı akımı seçmeniz gerekmektedir.

Kalite

Kalite her üründe olduğu gibi solar şarj cihazlarında da ürünün görüntüsüyle anlaşılamaz. Daha önce kullanılıp deneyenlerden tavsiyeler alabileceğiniz gibi forumlardan da araştırma yapabilirsiniz.

Solar şarj cihazında diğer dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır; Türkçe kullanım kılavuzu ve Türkiye teknik servis, gerekliyse lcd ekranlı veya usb çıkışlı olması, sıcaklık ve soğukluk gibi etmenler ve toza neme dayanıklı olmasıdır.

Paylaş: