Solar Panel Nedir?

Solar paneli güneşten aldığı ışığı içindeki hücreler yardımıyla elektriğe çeviren sistemlerdir. Gün ışığı olduğu süre boyunca üzerine düşen ışığın belirli bir kısmını elektriğe dönüştürür. Solar panel ile güneş panelleri aynı şeylerdir. Solar kelimesi İngilizce bir kelimedir.

Daha teknik bilgi verecek olursak; solar panelleri yapısındaki yarı iletken (silisyum ve metaloksit malzeme) ışıkla beraber elektronların bant değiştirmesine neden olur. Bant değiştiren elektronlar elektrik akımına neden olacağı için bu akımı kullanarak elektrik enerjisi elde etmiş oluruz.

Solar Paneller ile Ev Elektriği

Solar panelleri sadece gündüzleri elektrik ürettikleri için gündüz üretilen elektriği gece kullanabilmek için akü veya bataryalarda bu enerjiyi saklamak gerekmektedir. Solar panelleri Doğru Gerilim DC üretirler. Ve genelde bu DC gerilim 12 volt veya 24 volt şeklinde düşük bir gerilimdir. Ev elektriğinde kullandığımız elekrik hem AC alternatif akım hemde 220 volt olduğu için solar panellerinden çıkan elektriği doğrudan evlerimizde kullanamayız. Solar panellerini ev elektriğinde kullanmak için öncelikle aküyü şarj edecek bir akü şarj cihazına sonrasında ise DC gerilimi AC gerilime dönüştürecek bir İNVERTÖR e ihtiyaç vardır.

Aşağıdaki malzemeleri gerekli bağlantı ve kurulumları tamamladıktan sonra evinizin elektriğini solar paneller ile sağlayabilirsiniz. Solar panelleri kurulum maliyetleri ilk başta yüksek olsa da uzun vadede maliyetini çıkaracaktır. Kurulduğu yerin güneşlenme süresi ve kullanılan malzemelerin maliyetine göre solar paneli kurulum maliyetini 4 ile 10 yıl arasında amorti etmektedir.

Sonuç olarak solar panellerini evlerimizde kullandığımız bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, buz dolabı, televizyon, bilgisayar ve cep telefonu şarjında kullanmak istiyorsak ihtiyacımız olan malzemeler:

Solar paneli, solar paneli akü ve şarj cihazı, invertör kurulumu çok basit bir işlem değildir bu yüzden tüm sistemin tek bir paket içinde kullanıldığı solar kutu sistemleri kullanmanız daha kolay olacaktır.

Solar panellerin verimlilikleri gün geçtikte artmaktadır ve şu an üzerine düşen ışığın küçük kısmını elektriği dönüştüren paneller yakında nerdeyse tamamını elektriği dönüştürecektir. Bu sayede daha az yer kaplayarak daha çok elektrik üreten solar paneller hayatımızda daha çok yer alacaktır.

etiketler: solar paneli nedir, solar paneli verimliliği solar paneli ne demek, solar paneli nedir kısaca, solar paneli ne işe yarar, solar paneli anlamı nedir, kısa bilgi

Paylaş: