Solar Panel Ongrid Offgrid Sistemler nedir? Şebeke

En kısa tanımı ile on grid ve off grid sistemler şebekeye bağlı ve şebekeye bağlı olmayan sistemler olarak tanımlanabilir. Güneş paneli sistemleri şebekeye bağlı veya bağlı olmadan çalışabilir.

Offgrid Güneş Paneli Sistemi

Offgrid güneş paneli sistemleri elektrik şebekesinden bağımsız sistemlerdir. Genelde bağ evleri, kamp alanları gibi yerlerde elektrik hattına uzak olduğu için off grid solar panel sistemler tercih edilmektedir. Off grid sistemlerin dez avantajı gece güneş olmadığı için gündüz ürettiği elektriği depolayacağı bir batarya (pil, akü) ihtiyaç duymasıdır. Aküler maliyeti artırsa da elektriğe uzak yerlerde en iyi çözümdür.

Ongrid Güneş Paneli Sistemi

Ongrid sistemler şebekeye bağlı sistemler demektir. Ongrid sistemlerde ihtiyaç duyulan elektrik gündüzleri güneş paneli ile sağlanırken fazla üretilen enerji şebekeye verilir. Geceleri güneşin olmadığı vakitlerde ise elektrik şebekeden alınır. Bu durum genelde gündüz şebekeye fazla elektriği borç verip gece bu elektrik borcunu tahsil etmeye benzetilir.

Ongrid sistemin avantajı elektrik depolama masraflarını (akü, pil vs. ) minimum seviyeye düşürmesidir. Değişen elektrik tüketim miktarından en az etkilenen sistemdir. Hatta tatile çıktığınızda veya evde elektrik tüketiminiz olmadığı zamanlarda bile üretilen elektrik şebekeye satılarak sistem maliyetleri düşmüş olur.

Bu ürünü https://www.solarkutu.com/ sitesinden satın alabilirsiniz.
Bilgi için 05425014504 nolu numaradan bilgi alabilirsiniz.
mppt şarj kontrol
dc dc akü şarj cihazı

Paylaş: