Watt Nedir? kW Nedir?

Bu soruya kısa cevap almak isteyen okurlar için watt ve kW terimleri güç terimleridir. Genellikle elektrikte ve arabalarda karşımıza çıkan bu terimler üretilen veya tüketilen gücü temsil eder.

Daha ayrıntılı bilgi almak isteyen okurlarımız için watt elektrikte gerilim (Volt) ve akımın (amper)  çarpımından elde edilir. Örnek olarak 220 Volt ile çalışan bir elektrik motorunuz varsa ve bu motor anlık olarak 10 amper çekiyorsa

Güç=VoltxAmper   220voltx10amper=2200watt yani motorumuz anlık olarak 2200watt güç tüketiyor demektir.

kW Nedir? 

kW teriminin açılımı kilowatt tr yani watt ın 1000 katı anlamına gelmektedir. Örnek verecek olursak yukardaki 2200watt enerji tüketen motor 2.2kW enerji tüketiyor diyebiliriz.

Anlık tüketilen enerjiyi bulduktan sonra motor kaç saat çalıştıysa onunla çarparak kilowatt saat cinsinden toplam tüketilen enerjiyi buluruz. Yani anlık olarak 2.2kW enerji tüketen motor 10 saatte toplam 22kW saat enerji tüketir.

Arabalarda kW ne anlama gelir?

Genelde arabaların ruhsatlarında araçla ilgili teknik bilgilerin yer aldığı kısımda karşımıza çıkan kW değeri yine gücü temsil eder. Bu kW değeri halk dilinde beygir gücü olarak bildiğimiz değer gibi bir güç değeridir. Peki neden beygir gücü yazılmıyor da kW yazılıyor? Çünkü 1kW gücü 1beygir gücüne eşit değildir. kW değerinin (beygir gücü) karşılığı nedir? 1kW güç 1.34 beygir gücüne denk gelmektedir.

Örnek: Eğer arabanız 100kW ise 1,34×100=134beygir bir araca sahipsiniz demektir.

Not: Bazen beygir gücü yerine İngilicede horse power kelimelerinin kısaltılmış hali hp kullanılmaktadır.

Not2: Megawatt terimide watt’ın milyon katıdır. 10megawatt=10.000.000watt

Jeneratörlerde kilowatt?

Elektrikli motorlarda tüketilen güç nasıl watt ile belirtiliyorsa jeneratörlerde de üretilen elektriğin gücü watt yada kW ile belirtilir. Büyük elektrik santrallerinde gücü belirtilirken genelde megawatt cinsinden belirtilir ve bu değer elektrik üretim santralindeki generatörün üretebileceği maksimum gücü temsil etmektedir.

Watt ölçümü yapabilen ve aylık olarak tüketilen gücü gösteren akıllı prizimizi incelediniz mi?

 

etiketler: kw nedir hp nedir kw nedir nasıl hesaplanır kw nedir fizik arabada kw nedir kw anlamı nedir kw amper nedir kw ne demek araba araçlarda kw nedir kw beygir ne demek kw değeri nedir kwgüç edir
1 kw güç nedir kw motor gücü nedir kwh nedir kw kva nedir kw kwh nedir

Paylaş: