Yakında Akıllı Araçlar Birbirleriyle Konuşabilecek

Kooperatif algı, bir akıllı aracın, verilerini başka bir akıllı aracın verileriyle birleştirip sürüş kararları almasını sağlıyor. “Günümüzde akıllı araçların gelişimi; iş birliği seviyesi ve otonom olma seviyesi olarak iki konuya odaklanıyor.” . Araştırmacılar, yazılımda kooperatif algı algoritmaları kullandı. Ayrıca öndeki aracı geçme riskini değerlendiren yardımcı bir sistem de geliştirdi.

Otonom araçlar ‘zeka’larını kameralardan, radarlardan, LIDAR sensörlerinden, navigasyondan ve haritalama sistemlerinden alıyor. Fakat otonom araçları daha da akıllı hale getirmenin yöntemleri var. EPFL’deki araştırmacılar, bu araçlar arasında veri aktarımı yaparak güvenilirliği arttırmaya çalışıyor. Similatör ve yol deneyleri yapan ekip, araçların birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan bir yazılım geliştirdi. Böylece, bir arabanın arkasında ilerleyen başka bir arabanın görüş alanı genişletilebilir.

Verileri birleştirmenin zorluğu

Araştırmacılar, Wi-Fi iletişimi sağlayan bir yönlendirici, Mobileye kamera, düzgün bir lokalizasyon sistemi, harici bir batarya ve yazılımı çalıştıran bir bilgisayar kullanarak iki adet daha önce otonom özelliği olmayan Citroen C-Zero elektrikli aracı birbiriyle bağlantılı hale getirdi.

Gelişmeler umut verici olsada akıllı araçları birbirleriyle haberleştirmenin çok da kolay bir işlem olmadığını söyleyebiliriz. Yinede Çok uzak olmayan bir gelecekte otonom araçlar yaygınlaştığında birbirleriyle konuşmaya başlamaları da kaçınılmaz olacak.

İki araçtan veri birleştirmenin zorluklarından biri de göreceli konumlandırma. Araçların birbirlerine ve çevredeki nesnelere göre konumlarını tam olarak bilmeleri gerekiyor. Örneğin; iki araç tek bir yayayı aynı yerde göremezse, tek bir yaya yerine iki yaya algılamaları riski var.

 

LIDAR sensörleri ve kameraları tarafından sağlanan sinyalleri kullanan araştırmacılar, navigasyon sistemindeki aksaklıkları düzeltebildi. Bu işlemi araçlar hareket halindeyken yapmak durumunda oldukları için biraz zor oldu. Yürütülen çalışmada sadece iki araç kullanılsa da, ileride ikiden fazla araç arasında bir iletişim ağı kurulması planlanıyor.

 

Kaynak: Kurzweil AI

 

Paylaş: