Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka, bilgisayarların, robotların, yazılımların ve mikroişlemciye ait her türlü cihazın insan gibi düşünüp karar vermesini sağlamayı amaçlayan bilimdir. Yapay zeka bilim dalı çoğunlukla yazılım ve bilgisayar alanlarıyla ilgili dursa da psikoloji, matematik, felsefe, biyoloji ve diğer farklı bilim dalları ile de iç içe bir durumdadır.

Normal yazılımlar insanların yaptığı monoton işleri yapabilirler fakat bu yapay zeka anlamına gelmez. Yapay zeka insanların yaptığı monoton işleri yapabildiği gibi yapay zeka yazılımı farklı durumlara ve problemlere karşıda kendini adapte ederek çözüm bulabilmektedir. Sıradan yazılımlar verilen monoton görevler haricinde görevleri yerine getiremezler.

Örneğin: Normal bir imla hatası ve noktalama hatası düzeltici program sadece bunları imla ve noktalama hatalarını tespit edip düzeltebilirken yapay zekaya sahip bir program imla ve noktalama hatalarını düzelttiği gibi paragrafları okuyarak anlam bozukluğu olan yerleri de düzeltebilir.

Günümüzde yapay zeka gelişmiş fabrikalarda ve Google, facebook gibi büyük teknoloji şirketlerinde kullanılsa da gelecekte normal insanlar da yapay zekadan yararlanabilecek. Akıllı evler (IOT), akıllı otomobiller, cep telefonları, temizlik robotları, eğitim teknolojiler ve ilişkilendirebileceğimiz her türlü sektörde yapay zeka kullanımı yoğun bir şekilde artacaktır.

YAPAY ZEKA İNSANLIĞIN SONU MU?

Elon Musk gibi tanınmış girişimciler ve Stephen Hawking gibi bilim insanları yapay zekanın kontrolden çıkarsa insanlık için bir kolaylık yerine felaket olabileceğini öngörüyorlar. Askeri alanda ve insanların tümünü etkileyebilecek herhangi bir bilim alanında kullanılan yapay zeka, kendi kararlarını vererek insanlığın sonunu getirebilir diyen insan sayısı azımsanamayacak kadar fazla.

Yapay zekayı nükleer teknolojiye benzetmek çok yerinde olacaktır. Nükleer teknoloji acımasız insanlar tarafından kullanıldığında atom bombası yapıldı ve yüzbinlerce insanın ölümüne sebep oldu. İnsan yararına çalışan bilim insanlarının kontrolüne geçtiğinde ise nükleer santraller yapımında kullanılıp insanlık yararına çevirildi. Yapay zekanında aynen böyle olacağı ve insanlık yararını düşünen kişiler tarafından geliştirildiğinde ve kullanıldığında zararsız olacağını ümit ediyoruz.

Paylaş: