PLC Çıkış Belleği Nedir?

Bu üniteler, CPU tarafından çıkış görüntü hafızasına yazılan lojik değerleri (0-1 veya analog sinyaller) elektriksel işaretlere dönüştüren birimlerdir. Kontaktör, röle ve
solenoid gibi sistemdeki kontrol bileşenlerini sürmeye uygun donanımdadır. Çıkış ünitesi röle, transistör veya triyak çıkışlı olabilir.

Mosfet yani transistör çıkışlı olan modellerde pwm çıkışı almak mümkündür. PWM çıkışı sayesinde DC motor, Solenoid valf gibi dc geirlimle çalışan cihazların devir veya pozisyonunu ayarlamak mümkündür. Mosfet çıkışlı olan kartlar genelde 2-5 amper arasına kadar çıkış verebilmektedir.

Röleli modeller genelde yüksek güçlü makineleri direk çalıştırmak için kullanılmaktadır. Röle çıkışı sayesinde 220 Volt AC bir makine, motor, cihazı araya herhangi bir ek cihaz koymadan çalıştırmak mümkündür.

Genelde 24V DC çıkışlı PLC çıkış kartları tercih edilmektedir. Elde edilen 24V DC çıkış ile alternatif akıma sahip bir makine kontrol edilmek isteniyorsa araya röle, kontaktör, motor sürücü, frekans konvertör gibi ek cihazlar koyularak yapılmaktadır. PLC çıkış kartından sonra araya koyulacak röle veya diğer cihazlar sayesinde PLC çıkışı izole yapılmış ve kartın aşırı akım, aşırı gerilim veya ters voltaj gibi etmenlerden koruyabilmektedir.

plc çıkış kartı

Otomasyon projelerinizde teknik destek ve mühendislik hizmeti almak için iletişim sayfasından Uslu Smart Otomasyon ekibimize ulaşabilirsiniz. PLC, Scada, Rtu, HMI, DCS, MTU, Sensör, Transmitter, transdüser, enerji analizörü gibi otomasyon cihazları için teknik destek ve teklif alabilirsiniz.