PLC’nin Tarihçesi

Mikroişlemci olarak da tanınan Programlanabilir Lojik Kontrolörler tarihimizde 1968 yılında boy göstermeye başlamıştır. Bu PLC’ler otomobil sektöründe seri üretim amacıyla kullanılmıştır. Eski zamanlarda piyasaya sürülen PLC’ler günümüzde üretilen PLC’lerden hem boyut olarak, hem de sistemi kumanda etmek adına farklılık göstermektedir. Günümüz PLC’leri rahatlıkla istenilen sisteme adapte olurlar. Otomasyon teknolojisi geliştikçe PLC’ler de gelişim göstermiştir.

PLC, DCS, RTU, MTU, SCADA, HMI, Endüstriyel PC ve diğer otomasyon projelerinizin gerçekleştirilmesi, bakımı ve arıza çözümü için Uslu Smart Otomasyon firmamızdan mühendislik hizmeti alabilirsiniz. Detaylı bilgi için lütfen iletişim sayfasından bize ulaşınız.

General Motors firması tarafından üretilen ilk PLC

Günümüzde çok fazla PLC üreticisi piyasada boy göstermektedir. Bu üreticilerden en bilineni Siemens markasıdır. Siemens’in ilk S3 PLC modeli boyut olarak çok büyüktü. Otomasyon teknolojisi geliştikçe ve aynı zamanda hafıza kartlarının, mantık devrelerinin boyutlarının küçülmesiyle Siemens 1979 yılında S5 modelini üreterek kullanıma sundu. Artık Siemens’in dört farklı PLC çeşidi mevcuttur ve bunlar aşağıda belirtilmiştir.

● S7-300

● S7-400

● S7-1200

● S7-1500

Gelecekte kullanılacak olan PLC teknolojilerinde ise hafıza ve işlem kapasitesi gibi yükseltmeler mutlaka olacaktır. Gelişen teknoloji karşısında veriler büyümekte ve işlemler karmaşık bir hal almaktadır. Dokunmatik panel montajlı modeller, bilgisayar ile veya kontrol üniteleri ile programlanabilen modeller çok daha ileri seviye getirilecektir.