WS2811 Led Nedir?

WS2811, basit bir RGB LED şerididir. Bir bilgi sinyalinin katkısıyla her bir LED rengini değiştirebileceğiniz anlamına gelir. Bu bilgi sinyallerini Arduino Board’daki Dijital pin gibi çeşitli şeylerden, uygun bir RGB LED kontrol cihazından ve daha pek çok şeyden alabilirsiniz. Önemli olan, bu bilgi sinyalinin PWM’den gelen bir pulse olmasıdır. PWM’den gelen bu pulsler LED’leri çalıştırır.

ws2811 terimi, ws2811 sürücü IC’sinden kaynaklanır. Bunun için ws2811 ledleri diyoruz. Bu adreslenebilir RGB LED ws2811, DC 12V üzerinde çalışır. Böylece voltajdaki farkı gözlemleyebilirsiniz. WS2811 adresli ledleri sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz.

WS2811 bağlantı şeması nasıl yapılır?


RGB LED dizilerini satın alın, bir Erkek bağlantı noktasına ve bir Dişi bağlantı noktasına sahipler. Erkek port, kontrol bilgi işaretini LED’lere vermek için kullanılır. Dahası, dişi bağlantı noktası, aşağıdaki şerit LEDlere bilgi işareti verilmesine yardımcı olur.

Işıklar DC 12V ile çalışır.

Bu voltaj düşüşü sorununu çözmek için tüm LED’leri pozitif ve tüm LED’leri GND’ye yani eksiye bağlamamız gerekiyor. Böylece gücü her şeride vermemiz gerekiyor.

WS2811, LED sürücü devresine özel 3 çıkış kanalıdır. Dahili akıllı dijital port veri mandalı ve sinyali yeniden şekillendiren amplifikasyon sürücü devresini içerir. Ayrıca hassas bir dahili osilatör ve 12V voltaj programlanabilir sabit akım çıkış sürücüsü içerir. Güç kaynağı dalgalanmasını azaltmak amacıyla, açma işlevini geciktirmek için tasarlanmış 3 çıkış kanalı.
IC, tek NZR iletişim modunu kullanır. Çip açılış sıfırlamasından sonra, kontrolörden DIN portu alınan data, ilk IC ilk 24 bit veriyi toplar ve ardından dahili veri mandalına gönderilir, diğer veriler dahili sinyal yeniden şekillendirme amplifikasyon devresi tarafından yeniden şekillendirilir. DO portu üzerinden bir sonraki kademeli IC. Her çip için iletimden sonra, 24 bit’i azaltmak için sinyal. IC, otomatik yeniden şekillendirme iletim teknolojisini benimser, bu da çip kademeli numarasının sinyal iletimini sınırlamamasını sağlar, yalnızca sinyal iletiminin hızına bağlıdır.
IC’nin veri mandalı, alınan 24 bit veriye bağlıdır ve OUTR, OUTG, OUTB portunda farklı görev oranı sinyali üretir. Tüm çip senkronize, DIN portu bir sıfırlama sinyali girdiğinde alınan verileri her segmente gönderir. Sıfırlama sinyali bittikten sonra tekrar yeni veri alacaktır. Yeni bir sıfırlama sinyali alınmadan önce OUTR ,OUTG, OUTB portunun kontrol sinyali değişmedi. IC, doğru bir şekilde OUTR, OUTG, OUTB portuna alınan PWM verilerini gönderdi, düşük voltaj sıfırlama sinyali aldıktan sonra süre 50us’un üzerinde tutuldu. SOP8 ve DIP8 olarak iki çeşiti vardır.