Basınç Sensörü Nedir?

Basınç sensörü adından da anlaşılacağı üzere basınç ölçen sensörlerdir. Sensör kelimesinin anlamı ise ölçüm yapmaya yarayan cihaz olarak belirtilebilir. Basınç sensörleri ölçüm yapılan yerde oluşan basıncı elektriksel bir sinyale dönüştüren cihazlardır. Otomasyon projeleri tasarım ve bakım işleriniz için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Akıllı evlerde kullanılan sensör çeşitleri ve cihazları için anasayfadan ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Ölçüm Yerleri ve Basınç Türü

Basınç sensörleri genelde bar biriminde ölçüm yapan cihazlardır. Genelde endüstride kullanılan basınç sensörleri bir tank veya boru hattına bağlanarak kullanılır. Basınç sensörü tank veya boru içindeki basıncı ölçer. Örneğin su borusuna montajı yapılmış basınç sensörü ile su basıncı ölçümü yapılmaktadır.

Basınç sensörleri genelde basıncın tehlikeli seviyelere ulaşmasını engellemek veya ekipmanların doğru basınçta çalışması ve zarar görmesini engellemek için kullanılır. Basınç sensörleri su, sıvı maddeler, gaz ve hava basıncını ölçmek için kullanılabilir.

Basınç ölçümü yapılan yere ve basıncı ölçülen maddeye göre basınç sensörünün türü değişebilir. 4-20ma veya 0-10v veya 0-5v gibi çıkışları olan sensör türleri bulunmaktadır. Basınç sensör türleri çıkış sinyaline göre değiştiği gibi ölçüm aralığına göre de değişir. Çoğu zaman bir transmitter ile birlikte kullanılan sensörler endüstriyel tesislerde olmazsa olmaz ölçüm aletlerindendir.

Plc veya DCS sistemlerinde sıkça kullanılan sensörler gerektiğinde çok hassas ölçümler yapabilmektedir. Sensörün çözünürlüğü ne kadar yüksekse hassasiyet o kadar artmaktadır. Basınç sensörlerine bakım yapılırken en önemli konu sensörün temizlenmesidir. Tozlanan veya aşınan sensörler ölçümde hata yapılmasına sebep olabilir. Diğer sensör türleri ile ilgili bilgi almak için sitemizde arama yapabilirsiniz.

Etiket: Fark basınç sensörleri, debimetre, ev sensörü, akıllı evler, endüstri, basınç transmitteri, akıllı ev, miliamper, manometre, bar, pascal, psi, su basıncı, boru basıncı, fark basınç