Fiber Optik Kablo Nedir?

Fiberoptik kablo bilgiyi camdan yapılmış çok ince teller içinde ışık ile ileten kablo türüdür. Fiber optik kablolar içindeki cam teller içinde ışık yansıyarak iletilir. Dokayısıyla kablo bükülse daha ışığı iletimi devam eder.

Fiber optik kablolar genelde iki çeşit olarak ayrılır. Single mode ve multi mode olmak üzere çeşitleri vardır. Çok daha büyük sistemlerde daha özel çeşitler de kullanılmaktadır.

Multi mode fiber kablo menzilş daha kısa olurken ışığın iletilme kalitesi daha iyidir. Single mode fiber optik kabloda ise durum tam tersidir. Yani menzili uzun kalitesi düşüktür.

Fiber optik kablolar bakır kablolar gibi kolayca ek yapılanmazlar. Fiber optik eki yapmak için özel ek cihazları kullanılmaktadır. Ayrıca fiber optik kablo üzerinde ne kadar çok ek varsa bilgi iletme kalitesi o kadar düşecektir.

Akıllı ev cihazlarımızı ansayfadan inceleyebilirsiniz. Akıllı evler ve solar paneller ile ilgili tüm teknik destek taleplerinizi iletişim sayfasından bize iletebilirsiniz.

Okyanusların dibinden giderek bizim internete erişmemizi sağlayan fiber optik kablolar hayatımız için vazgeçilmezdir. Evlerimize daha gelen fiber optik kablolar hızlı internete erişmemize imkan sağlamaktadır. GSM operatörlerinin sunduğu internet hizmetleri dahi fiber optik kablo kalitesine bağlıdır. Teknik sorularınız için 7 gün bize ulaşabilirsiniz.