Cam Sigorta Nedir?

Çoğunlukla elektronik kartlar üzerinde kullanılan cam sigortalar güç olarak düşük sigortalardır. Her sigorta çeşitinde olduğu gibi devreyi yüksek akımdan ve gerilimden korumaktadır. Silindirik bir cam tüp içerisinde gücüne göre seçilmiş dirence sahip bir iletken tel ile yapılırlar.

Bazı cam sigortalarda metal şeritte bulanmaktadır. Cam sigorta üzerinden fazla akım geçtiğinde içerisindeki tel veya metal şerit ısınır ve yanar. Böylelikle cam sigorta elektrik iletme özelliğini kaybeder ve devreyi korur. Cam sigorta içesinde bulunan hava iki metal ucun ark oluşturmasına engel olur.

Cam tipi sigortalar çok basit bir şekilde el yardımıyla sökülüp takılabilmektedir. Cam sigortanın metal kısmında bulunan yazıdan kaç amperlik bir sigorta olduğu anlaşılabilir.

Gözle bakıldığında cam sigortanın yanıp yanmadığı görülebilir. Cam sigorta sağlam gibi durduğunda kısa devre testi yapılabilir. Kısa devre testi yapmak için ölçü aletini diyot buzzet konumuna almal gerekir.

Yüksek dayanımlı cam sigortalar içerisinde iletkenden başka karbon tetra klorür maddesi bulunur. Bu madde sayesinde sigorta akımı kesitiğinde içerisinde ark oluşması engellenir.

Cam sigortalar fiyat olarak ucuz ürünlerdir. Herhangi bir elektronik satıcısından veya elektrik malzemesi satıcısından temin edilebilir. Sigorta değişimi yapılırken tüm elektriğin kesildiğinden emin olunmalıdır. Aşırı akımdan cihazları korumak için kullanılan sigorta çeşitleri için sitemizde bilgi bulabilirsiniz.

Evlerimizdeki tüm cihazları akıllı ev cihazına dönüştüren ürünlerimizi incelemek için anasayfamızı ziyaret efebilirsiniz. Akıllı ev cihazları ile ilgili bilgi almak için online destek hattımızdan veya iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.