DCS Sistemi Nedir?

DSC sistemi ne demektir? DCS İngilizce açılımı Distrubuted Control System ve Türkçe olarak dağıtılmış kontrol sistemi olarak çevirilebilir. DCS plc ler gibi endüstriyel sistemleri kontrol etmek ve otomasyonunu sağlamak için kullanılmaktadır. Otomasyon projeleri tasarım ve bakım işleriniz için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

DCS ler genelde redundant yani yedekli yapıya sahip olan ve devasa sistemleri tek merkezden kontrol etmeyi sağlayan sistemlerdir. Bu sistemlerde binlerce giriş çıkış yani IO bulunabilir. Birbirinden uzak olan tesislerin ortak çalışmasını sağlayabilir.

Çeşitli haberleşme protokolüne sahip remote io ve plc ler ile haberleşebilir ve onlardan gelen bilgiye göre işlem yapabilir. İçerisine yazılım vasıtasıyla yüklenen algoritmalar 24 saat 365 gün boyunca tesisin kontrol ve gğvenliğini sağlar.

PLC ve DCS Farkları

Plc ler daha küçük sistemlerin otomasyonunu sağlarken dcs ler daha büyük sistemleri kontrol eder. Plc ler geniş alana yayılmış ve birden çok yan sistemi bulunan tesislerde zorlanırken DCS devasa sistemleri kolayca kontrol edebilir. DCS sistemleri plc ye göre daha yavaş ama stabil çalışmaktadır. Programlama olarak DCS sistemeleri büyük sistemlerde zaman ve görsel açıdan avantaj sağlamaktadır.

DCS sistemleri cpu veya io redundant yedekleme yapısıyla çalıştıkları için sistemsel arızaları minimuma indirir. Daha güçlü cpu yapısıyla binlerce lojik algoritma sayfasını işleme yeteneğine sahiptir.

Ev otomasyon ürünlerimizi incelemek için anasayfayı zşyaret edebilirsiniz. Ev otomasyonu veya akıllı ev ürünleri ile ilgili bilgi edinmek için yorum yazabilirsiniz.