PIR Hareket Sensörü Nedir?

PIR Hareket sensörü ne demek? PIR hareket sensörü hareket algıladığı zaman aktif olan sensör çeşitidir. Hareket sensörü elektronik yapısı genelde 20cm ile 300cm arasında bir hareket algılandığı zaman aktif olmaktadır. PIR hareket sensörü, hareket dedektörü olarak da bilinmektedir.

PIR hareket sensörü çoğu zaman merdiven ve apartman girişlerinde bir insan olduğu zaman o insanın hareketini algılayıp aydınlatmaları açması için kullanılmaktadır. Bunun yanısıra hırsız alarmı olarak veya endüstriyel tesis ve fabrikalarda güvenlik amaçlı olarak da kullanılmaktadır.

PIR sensörler üzerinde bulunan ayar anahtarı yardımıyla sensörün hassasiyeti ayarlanabilmektedir. Gereksiz açma kapamaları önlemek veya sensör menzilini ayarlamak için bu ayar anahtarı kullanılabilir. Parmak veya tornavida yardımıyla sağa sola çevrilebilen bu ayar anahtarları hemen her çeşit PIR dedektörde bulunmaktadır.

Hobi amaçlı veya endüstriyel amaçlı kullanılabilen PIR sensörler kullanım alanına göre hassasiyeti ve dayanıklılığı değişmektedir.

Akıllı PIR hareket sensörleri kurulduğu alanda bir hareket algıladığı zaman cep telefonu uygulamasına bildirim göndrrmektedir. Kamera kullanarak da güvenlik sağlanabilir fakat hem daha ekonomik çözüm hemde kişisel verilerin gizliliği açısından güvenlik amaçlı akıllı PIR dedektör kullanmak daha iyi bir çözüm olacaktır.

Akıllı hareket sensörünü akıllı alarm siren ile birlikte kullanarak hareket algılandığı zaman evde veya iş yerinde alarm çalması sağlanabilir. Bunun yanısıra hareket sensörünü cep telefonu uygulaması üzerinden akıllı ampül veya akıllı aydınlatma sistemine bağlayarak hareket algılandığında aydınlatmaların açılması sağlanabilir.

Sensörler veya akıllı ev cihazları ile ilgili bilgi almak için canlı destke hattından bizlere ulaşabilirsiniz. Güvenlik amaçlı kullanacağınız akıllı PIR sensörler hakkında detaylı bilgi ve sipariş için iletişim sayfasından bizlere ulaşabilirsiniz.