İnsan Makine Arayüzü (HMI) Teknik Bilgi

HMI panel, PLC sistemleri kullanılarak gerçekleştirilen otomasyon sistemleri ile kullanıcı arasında etkileşimi sağlayan ürünlerdir. Endüstride çoğunlukla operatör paneli olarak adlandırılmaktadır.

HMI paneller üzerlerinde bir işletim sistemi bulunduran mikrobilgisayarlardır. Genel olarak işletim sistemleri kullanıcıya kapalıdır ve kendilerine özel editörler
yardımı ile programlanırlar. HMI panelin kullanım amacı operatörün girdiği komutları otomasyon sistemine aktarmak, otomasyon sisteminden aldığı proses verilerini de ekranında görüntülemektir. Otomasyon sisteminin boyutuna göre veriler birkaç sayfada gösterilebileceği gibi, onlarca ana ve alt sayfadan oluşan karmaşık bir yapıda görülebilir. HMI paneller birçok farklı marka PLC ile haberleşebilme özelliklerini üzerinde taşıdıkları haberleşme portları ile sağlamaktadırlar. Bu çalışmada operatör paneli ile PLC arasında Ethernet tabanlı bir haberleşme sağlanmıştır. Operatör panelleri çoğunlukla kullanıcının çalışma alanına yakın bölgelere konumlandırılır.

HMI panel

HMI paneller genelde dokunmatik ekranlıdır. Eski veya ucuz modellerde ekran yanına bırakılan tuş takımı ile de yönetilebilmektedir.

Otomasyon projelerinizde teknik destek ve mühendislik hizmeti almak için iletişim sayfasından Uslu Smart Otomasyon ekibimize ulaşabilirsiniz. PLC, Scada, Rtu, HMI, DCS, MTU gibi otomasyon cihazları için teknik destek ve teklif alabilirsiniz.